اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به وجود عدد هفت در فرهنگ ایران و افغانستان

شاعر افغانستانی: نوروز ارتباطی میان جهان درون و بیرون ما دارد.

محمدکاظم کاظمی، شاعر افغانستانی در روز دوشنبه ۲۹ اسفند ماه به استودیوی جام جم آمد و در ویژه برنامه جام جم با مجریان به گفتگو نشست.  وی در این برنامه از نوروز صحبت کرد. 

این شاعر افغانستانی درباره نوروز و هفت سین گفت: عدد هفت از گذشتگان باستان در فرهنگ ما وجود داشته و ما این عدد را در هفت طبقه آسمان و زمین می‌بینیم؛ این عدد ویژگی‌های فرهنگی بسیاری دارد و ما در ایران و افغانستان آن را می‌بینیم. 

او ادامه داد: در نوروز ما عدد هفت را در افغانستان به نوع دیگری می‌بینیم؛ در افغانستان ما هفت میوه داریم، ما هفت میوه خشک مانند زردآلو، سنجد، گردو و موارد دیگر را با یکدیگر مخلوط می‌کنند و با چنین شربطی در نوروز از مهمانان پذیرایی می‌کنند. 

 در نوروز طبیعت نو می‌شود که در جان و جهان رستاخیزی به حساب می‌آید؛ نوروز در جان و جهان تاثیر می‌گذارد. نوروز ارتباطی میان جهان درون و بیرون ما دارد.

وی درباره بیدل شاعر گفت: بیدل شاعری است که در بهار حال و هوای متفاوتی دارد و معمولا جنون شاعرانه را به بهار ارتباط می‌دهد. نکته جالب دیگر درباره بیدل وجود دارد ارتباط دادن بهار به نشاط و خرمی است که جدا از معنای فصل است. او از بهار به عنوان یک فعل برای جلوه کردن استفاده می‌کند.

شاعر افغانستانی اظهار داشت: یکی از شاعرانی که بهاریه دارد اقبال لاهوری است که اشعار زیبایی برای بهار دارد. شاعران معاصر بسیاری وجود دارند که به بهار احترام می‌گذارند و آن را بزرگ می‌شمارند.
ویژه برنامه تحویل سال شبکه جام جم، دوشنبه ۲۹ اسفند ماه به تهیه کنندگی خانم چگینی از شبکه جام جم روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ‌های نوروزی، میزبانان از مهمانان ویژه‌ای پذیرایی کردند و با آن‌ها به گفت‌وگو نشستند.

 

آخرین اخبار

دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور رحلت حضرت امام خمینی (ره) را تسلیت می گوییم . کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم هنرمندی از خطه بلوچ در خانه مهر فراخوان مسابقه کتاب و کتابخوانی در خانه مهر می بینید.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها