اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت الگوگیری از زندگانی حضرت خدیجه (س) در پیشرفت و درخشش بانوان

بانوان در حفظ جایگاه اجتماعی و ترویج عفاف در جامعه نقشی غیرقابل انکار دارند.

 دکتر فرشته روح افزا، مدیر طرح وبرنامه و تدوین و سیاستگزاری شورای عالی فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده به استودیوی جام جم آمد و از سبک زندگانی حضرت خدیجه (س) و نقش زنان در عرصه خانواده واجتماع  گفت.  

روح افزا گفت: آن چیزی که موجب آرامش انسان می‌شود این است که درارزیابی و نگاه به گذشته‌اش، نسبت به آن حس خوبی داشته باشد. ما برای رسیدن به چنین نتیجه‌ای در آخر مسیر زندگی خود نیز باید دقت کنیم که راه جبران و بازگشت وجود ندارد. لذا لازم است کسانی در این راه موفق بوده‌اند را شناسایی کرده و از آن‌ها الگو بگیریم. 

وی افزود: متاسفانه این روزها ما شاهد هجمه‌های زیادی در سراسر دنیا بر علیه زنان هستیم. در واقع این هجمه‌ها از سالیان پیش وجود داشته و اکنون با حفظ همان ماهیت و محتوا، تنها تغییر ظاهر داده‌اند. اگر زنان راه اصلی سعادت خود را بیابند، نتیجه‌اش این است که در سرتاسر دنیا انسان‌های درست نیز تربیت شده و این هیجمه‌ها بی‌ثمر خواهند ماند. 

روح افزا اظهار داشت: حضرت خدیجه (س)  قبل از ازدواجشان با پیامبر، همه کتب مربوط به ادیان دیگر مانند مسیحیت را مطالعه کرده بودند. این نشان از آن است که از همان موقع زنان آگاه و تاثیرگذار بوده‌اند. حضرت خدیجه (س) در آن زمان صاحب هشتادهزار شتر نیز بودند که این امر بر توانمندی اقتصادی و استقلال ایشان از لحاظ مالی دلالت دارد. 

وی در ادامه اضافه کرد: با الگوگیری از حضرت خدیجه (س) درمی‌یابیم که ایشان در دورانی که جاهلیت چنان عمیق بوده، به موفقیت‌های والایی دست یافته‌اند. در دنیای امروزی نیز تلاش در راه سعادت و عفت تفاوت چندانی با آن زمان ندارد. اینکه ما به عنوان یک انسان بیاموزیم که چگونه همواره سطح دانش و آگاهی خود را ارتقا دهیم و در عین حال زندگی خود را با عفت و شرافت پیش ببریم، به بهبود سطح زندگانی ما کمک شایانی می‌کند. 

خانم روح افزا اظهار کرد: خانم‌ها در وهله اول همسر و مادر یک خانواده هستند. این مادر است که تعامل، برخورد و رفتارش در تربیت فرزندان فرهیخته و مفید در جامعه تاثیرگذار است. باید همواره این موضوع را به خاطر داشته باشیم که ایفای نقش به عنوان همسر و مادر، مهم‌ترین و بنیادی‌ترین وظیفه هر بانوی ایرانی بوده و این به هیچ وجه با جایگاه اجتماعی بانوان در تضاد نیست. 

وی افزود: ما باید هوشیار باشیم و در دام‌های متعددی که در این دوران برایمان پهن شده گرفتار نشویم. باید همواره بر آگاهی و دانش خود بیافزاییم و احتیاط کنیم که با ثمره‌ای پربار این دنیا را ترک کنیم. به همین منظور خانم‌ها نه تنها در خانواده خود، بلکه در جامعه نقشی کلیدی داشته و می‌توانند به نوبه خود در ترویج عفاف در جامعه تاثیرگذار باشند.

روح افزا گفت: ما می‌توانیم با الگوگیری از شخصیت‌های برجسته مانند حضرت خدیجه (س) به عنوان زنانی تاثیرگذار، آینده‌ای روشن را برای دنیا رقم بزنیم. ما همواره شاهد درخشش بانوان ایرانی در حوزه‌های مختلف بوده‌ایم. کسانی که با ایثار و گذشت هیچگاه از فرهنگ اصیل ایرانی و اسلام دست نکشیده و در راه پیشرفت جنگیده‌اند. 

وی در آخر افزود: ما با یک نگاه بر زندگی حضرت خدیجه (س) به وضوح متوجه می‌شویم که ایشان به عنوان یک زن از چنان مقام بالایی برخوردار بود که آرامش‌بخش پیامبر اسلام بوده‌اند. کافی است که ما نیز اراده کنیم و با الگو از زندگی ایشان، برای خود بهترین نتایج و دستاوردها را رقم بزنیم. 

ویژه برنامه رمضانی سفره نور کاری از گروه معارف شبکه جهانی جام جم به تهیه‌کنندگی سید افضل میرلوحی است که هرشب ساعت ۱۹:۰۰ به وقت وین و ۲۰:۳۰ به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود. این برنامه هر شب میزبان مهمانان عزیزی است که در سفره نور با علیرضا مرتضوی، مجری برنامه به گفت‌وگو می‌نشینند.

آخرین اخبار

دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور رحلت حضرت امام خمینی (ره) را تسلیت می گوییم . کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم هنرمندی از خطه بلوچ در خانه مهر فراخوان مسابقه کتاب و کتابخوانی در خانه مهر می بینید.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها