اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

"یه مسجد" در جام جم

کارشناس خاورمیانه: وجود طبقه‌بندی در بین یهودیان باعث ایجاد فاصله بین مردم شده است.

علیرضا تقوی‌نیا، کارشناس خاورمیانه به استودیوی "یه مسجد" آمد  وی در این برنامه درباره روز قدس و مقاومت سخن گفت.

او گفت: در قرن ۲۰ و ۲۱  شاهد ظهور دولت‌های ملی هستیم؛ پیش از آن در اروپا چنین اتفاقاتی صورت داده بود. این دولت‌ها عناصر مختلفی دارند که شامل سرزمین، ملت، ملیت و حاکمیت می‌شوند. رژیم صهیونیستی فاقد هر یک از این خصوصیت‌ها است. ملت درواقع مردمی هستند که از سالیان قبل در کنار هم قرار گرفته‌اند. در حالی که یکی از مسائل اصلی شکل‌گیری یک ملت هم زبان بودن آن‌ها است اما رژیم صهیونیستی با جمع کردن مهاجران از نقاط مختلف دنیا باعث عدم رشد هویت خود شده است. 

وی افزود: بعد از شروع جنگ اوکراین یهودیان روس و اوکراینی در تل‌آویو با یکدیگر درگیر شدند چرا که بیش از آن که خود را اهل اسرائیل بدانند هویت خود را وابسته به کشورهایی می‌دانند که از آن‌جا آمده‌اند. روسی‌ها در اسرائیل نیز مدارسی تشکیل داده‌اند که در آن غیر از روس‌ها راه نمی‌دهند. رژیم طبقه‌بندی شده صهیونیستی متشکل از دسته‌های یهودیان مختلف است که روس‌ها یکی از آن‌ها به حساب می‌آیند. روس‌ها در قدرت نقشی ندارند و همین مسئله باعث ایجاد مشکل می‌شود. وجود طبقه‌بندی در بین یهودیان باعث ایجاد فاصله بین مردم شده است.

او اظهار داشت: در مقابل آنچه مردمان ایران را در کنار یکدیگر نگه داشته زبان، تاریخ و هویت مشترک مردم است. با وجود آن که ادیان مختلفی در ایران وجود دارد، مردم همچنیان به یکدیگر احترام می‌گذارند اما در اسرائیل یهودیان با یکدیگر مشکل دارند. رژیم صهیونیستی به اندازه‌ای از ماهیت دین خود دور شده‌ که دیگر به اصول ابتدایی یهودیت نیز احترام نمی‌گذارد.
کارشناس خاورمیانه اظهار کرد: رژیم صهیونیستی همچنین جمعیت بسیار کمی‌ دارد و بسیاری از شهروندان مناطق مختلف اسرائیل تنها برای بعد سیاسی به آن‌جا می‌روند و علاقه‌ای ندارند که در این منطقه زندگی کنند. جمعیت اسرائیلیان از ۷ میلیون نفر بیشتر نمی‌شود در حالی که مسلمانان به بیش از یک میلیارد نفر رسیده‌اند.

تقوی‌نیا گفت: اکنون اولین بار پس از شکل‌گیری رژیم صهیونیستی است که امت اسلامی در بهترین‌ حالت خود قرار دارد و می‌تواند ایستادگی کند.

آخرین اخبار

"دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها