اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ارائه خدمات آستان قدس در سامانه رضوان

سفره نور در آخرین برگ کتاب خود به زیارت معرفتی پرداخت.

جعفر مروارید، دستیارویژه و معاون طرح و برنامه سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد با حضور در سفره نور، درباره فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس رضوی سخن گفت.

مروارید گفت: نگاهی که نسبت به زیارت وجود دارد می‌گوید زیارت در کنار فراهم‌سازی منابع دینی و معنوی، باعث پرورش خلاقیت و علم نیز می‌شود. همان‌طور که امام رضا علیه‌السلام مرجعیت علمی داشتند اکنون مشهد مقدس در کنار جذب زائران و عاشقان زیارت نمایندگی علمی و فرهنگی اهل بیت نیز به حساب می‌آید؛ به همین دلیل ما همواره برنامه‌های مختلفی برای ترویج فرهنگ داریم.

وی افزود: به طور اختصار، در آستان قدس ۱۲ موسسه متکفل برگزاری برنامه‌های فرهنگی، هنری و علمی هستند؛ همچنین دو دانشگاه رضوی و امام رضا علیه‌السلام وجود دارند که الگوی ایرانی اسلامی دارند. ما همچنین بنیاد فرهنگی رضوی را داریم که متشکل از مدارس غیرانتفاحی است. در کنار آن نیز مسئله کتاب و نشر و تئاتر، نمایش و هنرهای نمایشی را پوشش می‌دهیم.

او ادامه داد: ما قدیمی‌ترین مرکز فرهنگی آستان قدس را داریم که سازمان کتاب‌خانه‌ها، موزه و اسناد است. این سازمان بسیار غنی و تاثیرگذار به حساب می‌آید. موسسات ما امام رضا علیه السلام را امام همگان می‌دانند و ما سعی داریم بتوانیم خادمی فرهنگی، هنری و علمی داشته باشیم.

 افراد می‌توانند با کمک موسسات معنای زندگی را کشف کنند؛ ما می‌توانیم با کمک موسسات خود افراد از سنین، عقاید و سلیقه‌های مختلف را در کنار هم قرار دهیم. نگاه ما آن است که امام رضا (ع) امام فرهنگی و همگانی بودند. معیار و معرفت بودن امام رضا علیه السلام برای ما اهمیت دارد. 

او اظهار کرد: ما اکنون تمرکز خود را بر زیارت متعالی گذاشته‌ایم که پروسه‌ای کامل به حساب می‌آید به طوری که زیارت تنها به داخل حرم خلاصه نمی‌شود. ما مقدماتی برای زیارت در نظر گرفته‌ایم و این روند تا زمان بازدید از حرم و حتی پس از پایان سفر نیز ادامه دارد. معرفی معرفت امامت عمیق نیازمند بازسازی در قالب‌های مختلف است.

وی افزود: ما زیارت مجازی نیز داریم اما عنصر حضور بسیار اهمیت بالایی دارد؛ ما در پایگاه‌های سامانه رضوان و دو وبسایت رضوی خدمات فرهنگی و آستان قدس را ارائه می‌دهیم.

ویژه برنامه رمضانی سفره نور کاری از گروه معارف شبکه جهانی جام جم به تهیه‌کنندگی سید افضل میرلوحی است که هرشب ساعت ۱۹:۰۰ به وقت وین و ۲۰:۳۰ به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود. این برنامه هر شب میزبان مهمانان عزیزی است که در سفره نور با علیرضا مرتضوی، مجری برنامه به گفت‌وگو می‌نشینند.

آخرین اخبار

دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور رحلت حضرت امام خمینی (ره) را تسلیت می گوییم . کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم هنرمندی از خطه بلوچ در خانه مهر فراخوان مسابقه کتاب و کتابخوانی در خانه مهر می بینید.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها