اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کارشناس مشاور گفت:

قانون مدنی در بحث عقد ازدواج اشکالات بسیاری دارد

موضوع ازدواج و حقوق خانواده بحث سهل و ممتنع است؛  موضوع مهمی که علیرغم ظاهر ساده اش مسائل پیچیده و مبهمی را به همراه دارد؛ به ویژه برای ایرانیان مقیم خارج از کشور که ممکن است یکی از زوجین غیر ایرانی باشد؛ موضوع اهمیتی دو چندان پیدا می کند. از یاد نبریم که قانون مدنی ایران مصوب سال 1307 است و متأسفانه در بحث عقد ازدواج اشکالات خیلی زیادی دارد که در شرایط اجتماعی امروز، نه تنها پاسخگوی نیاز جامعه نیست؛ بلکه در بسیاری از موارد مشکل زا و تشنج آفرین است. حتی این شروط بسیاری از جوان ها را از ازدواج فراری می دهد. از این رو به زوج های جوان توصیه می کنم؛ در "عقد ازدواج" بدون توجه به آنچه در دفترچه های چاپی ثبت اسناد آمده؛ شرایط ضمن عقد را با آگاهی و بر اساس توافق از پیش تعیین شده، با دستخط خود در دفترچه ثبت و امضا کنند. 
این مطالب چکیده ی سخنان "دکتر معرفت نجفی" قاضی دیوان عالی کشور و مدرس دانشگاه است که نخستین برنامه ی مشاور در سال 1402 را با تبریک سال جدید و آرزوی سلامتی برای هم میهنان آغاز کرد و چنین ادامه داد: در قرآن کریم آمده است که زن و مرد لباس یک دیگرند. به این اعتبار، اگر قرار است زوجین برازنده و کامل کننده ی یک دیگر باشند؛ باید با نگاه به خانواده، جهان بینی، سطح تحصیلات، باورها و تناسب واقعیت های زندگی، این همسانی را روی پایه های درست بنا کنند. درست به این معنا که پیش از عقد، تمام خواسته ها، توافق ها، خطوط قرمز و شرایط مورد نظر برای زندگی در کنار یکدیگر را به جای شروط 12 گانه ثبت شده در اسناد چاپی ازدواج روی کاغذ بیاورند.
 دکتر نجفی در پاسخ به پرسش مجری در خصوص قانونی بودن این توافق در مقایسه با اسناد چاپی، توضیح داد که این شروط در زمره ی قوانین الزامی و امری نیست که نتوان آن¬ها را تغییر داد. بر اساس ماده 10 قانون مدنی در بحث خرج کردن مال هر گونه توافقی را می توان به عمل آورد. علاوه بر این قانون مدنی ایران در بحث ازدواج و شروط ضمن عقد نگاه اش به زن، مربوط به صدسال پیش است؛ به گونه ای که در تعیین حقوق و تکالیف زن و مرد، برای زن هیچ تکلیفی جز تکلیف خاص تمکین در نظر نگرفته و همه ی حقوق و تکالیف بر عهده ی زوج است؛ در حالی که شرایط جامعه تغییر کرده و زن امروز، مانند مرد دارای شغل و درآمد است، تکلیف متفاوت و حقوق متفاوتی دارد. حتی به باور من قانون نصف کردن دارایی (وقتی مرد تقاضای طلاق می کند) عادلانه نیست؛ چون طبق قانون همه ی درآمد و دارایی زن به دلیل استقلال مالی به خودش تعلق دارد؛ اما مرد باید آنچه را به دست آورده با زن نصف کند.
پایان بخش سخنان این قاضی دیوان عالی کشور، فراتر از قانون، توصیه به  اخلاق بود. وی گفت: بحث عشق در خانواده نباید لابلای موارد دیگر گم شود. با قانون نمی توان خوشبختی خرید. خانم های ما نه با قانون بلکه با منش و خانمی خودشان زندگی می کنند؛ همان طور که آقایان بدون توجه به قانون با متانت، فداکاری و احساس مسئولیت به زندگی مشترک ادامه می دهند.

آخرین اخبار

میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها