اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کارشناس مشاور گفت:

حمایت قضایی و کنسولی از اتباع ایران و بازگشت ایرانیان گرفتار در بحران سودان

مهمان این هفته ی برنامه ی مشاور شبکه جام جم، "مجید رضاپناه"، (رئیس اداره ی حمایت های قضایی و کنسولی وزارت امورخارجه) بود.

وی که یکشنبه 17 اردیبهشت به عنوان کارشناس و مقام مسئول در این برنامه حضور داشت؛ سخنان خود را با یک عبارت کلی در مورد صیانت از حقوق اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور آغاز کرد و به دنبال آن مهم ترین وظایف اداره ی متبوع خود را به تفکیک بر شمرد.

آقای رضا پناه گفت: ایرانیان در هر جای جهان که باشند به عنوان تبعه ی ایران، مورد حمایت دولت و نهادهای قانونی کشورند و مسئولیت مستقیم این امور با وزارت امور خارجه و به طور مشخص اداره ی حمایت های قضایی و کنسولی است که بار سنگین رسیدگی به امور اتباع را بر عهده دارد. مجموعه ی "حمایت های قضایی و کنسولی"، "کسب خبر از وضعیت ایرانیان خارج از کشور"، "پیگیری موضوع توقیف اموال آن ها"، "پیگیری امور اتباع ایرانی زندانی در کشورهای دیگر"، "تبادل و انتقال زندانی "، همچنین "تأیید گواهینامه ی رانندگی"، "اعزام بیماران صعب العلاج به خارج" و هدایت کمک ها"، بخش عمده ای از مجموعه  وظایف  تعریف شده برای این اداره است.
میهمان برنامه، پس از پخش گزارشی در زمینه ی "انتقال 240 نفر از زندانیان ایرانی، در چارچوب قراردادهای انتقال محکومان" و "فعالیت های انجام شده برای برگرداندن ایرانیان گرفتار در بحران کشورهای اوکراین و سودان"، در خصوص جزئیات این عملیات توضیح داد و از نقش "قوه  قضائیه" و "پلیس اینترپل" در روند پرونده های مربوط به استرداد مجرمان به عنوان دو ضلع از سه ضلع این سرفصل یاد کرد که وزارت امور خارجه ضلع دیگر آن است.

وی گفت:  "تبادل زندانی" سبقه ی سیاسی دارد؛ اما "انتقال زندانی" بحث حقوقی است و عمومیت بیشتری دارد. ما با 22 کشور موافقت نامه ی انتقال داریم که برابر مفاد آن ها اقدام  می کنیم. کار با رضایت فرد زندانی و ارجاع پرونده به وزارت دادگستری انجام می شود و پس از آن ما با انتقال اسناد به خارج و مذاکره با طرف خارجی کار را پی می گیریم. انتقال زندانی در بعضی موارد بعد از طی شدن دو سوم مدت زندانی و در بعضی دیگر بعد از یک سوم مدت، صورت می-گیرد و پس از انتقال هم هر دو کشور با تهیه و بررسی گزارش، ادامه¬ی تحمل مدت زندان در داخل را پیگیری می کنند. 
رئیس اداره ی حمایت های قضایی و کنسولی وزارت امورخارجه در مورد انتقال اتباع ایرانی در زمان بحران گفت، در این موارد، حساسیت مهم ما خارج کردن اتباع ایرانی از دل بحران ها و انتقال آن ها به داخل کشور است. به طور مشخص در مورد سودان، مشکل اول این بود که ما با سودان رابطه ی سیاسی نداریم و باید بدون این امکان برای نجات 65 نفر کارمند و کارگزار ایرانی تحت مدیریت شرکت های صادرکننده ی خدمات فنی و مهندسی مستقر در سودان اقدام می کردیم. با کمک بخش سیاسی با مقامات سودان ارتباط گرفتیم و قرار شد؛ تا زمان انتقال در ساختمان امنی در خارطوم اسکان داده شوند. بعد به بندر سودان(پورت سودان) منتقل شدند و برای تعدادی که پاسپورت همراه نداشتند؛ توسط کنسولگری جده و امارات برگه ی عبور صادر شد و توسط یک کشتی عربستانی به جده منتقل شدند. سپس با اعزام هواپیمای ایرانی و با مساعدت عربستان سعودی آنها با نهایت احترام به کشور برگردانده شدند.

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها