اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کارشناس مشاور گفت:

حمایت قضایی و کنسولی از اتباع ایران و بازگشت ایرانیان گرفتار در بحران سودان

مهمان این هفته ی برنامه ی مشاور شبکه جام جم، "مجید رضاپناه"، (رئیس اداره ی حمایت های قضایی و کنسولی وزارت امورخارجه) بود.

وی که یکشنبه 17 اردیبهشت به عنوان کارشناس و مقام مسئول در این برنامه حضور داشت؛ سخنان خود را با یک عبارت کلی در مورد صیانت از حقوق اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور آغاز کرد و به دنبال آن مهم ترین وظایف اداره ی متبوع خود را به تفکیک بر شمرد.

آقای رضا پناه گفت: ایرانیان در هر جای جهان که باشند به عنوان تبعه ی ایران، مورد حمایت دولت و نهادهای قانونی کشورند و مسئولیت مستقیم این امور با وزارت امور خارجه و به طور مشخص اداره ی حمایت های قضایی و کنسولی است که بار سنگین رسیدگی به امور اتباع را بر عهده دارد. مجموعه ی "حمایت های قضایی و کنسولی"، "کسب خبر از وضعیت ایرانیان خارج از کشور"، "پیگیری موضوع توقیف اموال آن ها"، "پیگیری امور اتباع ایرانی زندانی در کشورهای دیگر"، "تبادل و انتقال زندانی "، همچنین "تأیید گواهینامه ی رانندگی"، "اعزام بیماران صعب العلاج به خارج" و هدایت کمک ها"، بخش عمده ای از مجموعه  وظایف  تعریف شده برای این اداره است.
میهمان برنامه، پس از پخش گزارشی در زمینه ی "انتقال 240 نفر از زندانیان ایرانی، در چارچوب قراردادهای انتقال محکومان" و "فعالیت های انجام شده برای برگرداندن ایرانیان گرفتار در بحران کشورهای اوکراین و سودان"، در خصوص جزئیات این عملیات توضیح داد و از نقش "قوه  قضائیه" و "پلیس اینترپل" در روند پرونده های مربوط به استرداد مجرمان به عنوان دو ضلع از سه ضلع این سرفصل یاد کرد که وزارت امور خارجه ضلع دیگر آن است.

وی گفت:  "تبادل زندانی" سبقه ی سیاسی دارد؛ اما "انتقال زندانی" بحث حقوقی است و عمومیت بیشتری دارد. ما با 22 کشور موافقت نامه ی انتقال داریم که برابر مفاد آن ها اقدام  می کنیم. کار با رضایت فرد زندانی و ارجاع پرونده به وزارت دادگستری انجام می شود و پس از آن ما با انتقال اسناد به خارج و مذاکره با طرف خارجی کار را پی می گیریم. انتقال زندانی در بعضی موارد بعد از طی شدن دو سوم مدت زندانی و در بعضی دیگر بعد از یک سوم مدت، صورت می-گیرد و پس از انتقال هم هر دو کشور با تهیه و بررسی گزارش، ادامه¬ی تحمل مدت زندان در داخل را پیگیری می کنند. 
رئیس اداره ی حمایت های قضایی و کنسولی وزارت امورخارجه در مورد انتقال اتباع ایرانی در زمان بحران گفت، در این موارد، حساسیت مهم ما خارج کردن اتباع ایرانی از دل بحران ها و انتقال آن ها به داخل کشور است. به طور مشخص در مورد سودان، مشکل اول این بود که ما با سودان رابطه ی سیاسی نداریم و باید بدون این امکان برای نجات 65 نفر کارمند و کارگزار ایرانی تحت مدیریت شرکت های صادرکننده ی خدمات فنی و مهندسی مستقر در سودان اقدام می کردیم. با کمک بخش سیاسی با مقامات سودان ارتباط گرفتیم و قرار شد؛ تا زمان انتقال در ساختمان امنی در خارطوم اسکان داده شوند. بعد به بندر سودان(پورت سودان) منتقل شدند و برای تعدادی که پاسپورت همراه نداشتند؛ توسط کنسولگری جده و امارات برگه ی عبور صادر شد و توسط یک کشتی عربستانی به جده منتقل شدند. سپس با اعزام هواپیمای ایرانی و با مساعدت عربستان سعودی آنها با نهایت احترام به کشور برگردانده شدند.

آخرین اخبار

دهه کرامت فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها