اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کارشناس مشاور گفت:

حمایت قضایی و کنسولی از اتباع ایران و بازگشت ایرانیان گرفتار در بحران سودان

مهمان این هفته ی برنامه ی مشاور شبکه جام جم، "مجید رضاپناه"، (رئیس اداره ی حمایت های قضایی و کنسولی وزارت امورخارجه) بود.

وی که یکشنبه 17 اردیبهشت به عنوان کارشناس و مقام مسئول در این برنامه حضور داشت؛ سخنان خود را با یک عبارت کلی در مورد صیانت از حقوق اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور آغاز کرد و به دنبال آن مهم ترین وظایف اداره ی متبوع خود را به تفکیک بر شمرد.

آقای رضا پناه گفت: ایرانیان در هر جای جهان که باشند به عنوان تبعه ی ایران، مورد حمایت دولت و نهادهای قانونی کشورند و مسئولیت مستقیم این امور با وزارت امور خارجه و به طور مشخص اداره ی حمایت های قضایی و کنسولی است که بار سنگین رسیدگی به امور اتباع را بر عهده دارد. مجموعه ی "حمایت های قضایی و کنسولی"، "کسب خبر از وضعیت ایرانیان خارج از کشور"، "پیگیری موضوع توقیف اموال آن ها"، "پیگیری امور اتباع ایرانی زندانی در کشورهای دیگر"، "تبادل و انتقال زندانی "، همچنین "تأیید گواهینامه ی رانندگی"، "اعزام بیماران صعب العلاج به خارج" و هدایت کمک ها"، بخش عمده ای از مجموعه  وظایف  تعریف شده برای این اداره است.
میهمان برنامه، پس از پخش گزارشی در زمینه ی "انتقال 240 نفر از زندانیان ایرانی، در چارچوب قراردادهای انتقال محکومان" و "فعالیت های انجام شده برای برگرداندن ایرانیان گرفتار در بحران کشورهای اوکراین و سودان"، در خصوص جزئیات این عملیات توضیح داد و از نقش "قوه  قضائیه" و "پلیس اینترپل" در روند پرونده های مربوط به استرداد مجرمان به عنوان دو ضلع از سه ضلع این سرفصل یاد کرد که وزارت امور خارجه ضلع دیگر آن است.

وی گفت:  "تبادل زندانی" سبقه ی سیاسی دارد؛ اما "انتقال زندانی" بحث حقوقی است و عمومیت بیشتری دارد. ما با 22 کشور موافقت نامه ی انتقال داریم که برابر مفاد آن ها اقدام  می کنیم. کار با رضایت فرد زندانی و ارجاع پرونده به وزارت دادگستری انجام می شود و پس از آن ما با انتقال اسناد به خارج و مذاکره با طرف خارجی کار را پی می گیریم. انتقال زندانی در بعضی موارد بعد از طی شدن دو سوم مدت زندانی و در بعضی دیگر بعد از یک سوم مدت، صورت می-گیرد و پس از انتقال هم هر دو کشور با تهیه و بررسی گزارش، ادامه¬ی تحمل مدت زندان در داخل را پیگیری می کنند. 
رئیس اداره ی حمایت های قضایی و کنسولی وزارت امورخارجه در مورد انتقال اتباع ایرانی در زمان بحران گفت، در این موارد، حساسیت مهم ما خارج کردن اتباع ایرانی از دل بحران ها و انتقال آن ها به داخل کشور است. به طور مشخص در مورد سودان، مشکل اول این بود که ما با سودان رابطه ی سیاسی نداریم و باید بدون این امکان برای نجات 65 نفر کارمند و کارگزار ایرانی تحت مدیریت شرکت های صادرکننده ی خدمات فنی و مهندسی مستقر در سودان اقدام می کردیم. با کمک بخش سیاسی با مقامات سودان ارتباط گرفتیم و قرار شد؛ تا زمان انتقال در ساختمان امنی در خارطوم اسکان داده شوند. بعد به بندر سودان(پورت سودان) منتقل شدند و برای تعدادی که پاسپورت همراه نداشتند؛ توسط کنسولگری جده و امارات برگه ی عبور صادر شد و توسط یک کشتی عربستانی به جده منتقل شدند. سپس با اعزام هواپیمای ایرانی و با مساعدت عربستان سعودی آنها با نهایت احترام به کشور برگردانده شدند.

آخرین اخبار

"دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها