اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کارشناس مشاور گفت:

دست یافتن به رکورد تاریخی صادرات غیرنفتی و تراز منفی تجاری!؟

"علیرضا پیمان پاک" معاون وزیر "صنعت، معدن، تجارت" و رئیس کل سازمان توسعه تجارت، با یادآوری این نکته که تجارت بخشی از تولید است؛ از تأمین مواد اولیه ی مورد نیاز حوزه ی تولید و جستجوی بازارهای جدید، به عنوان بخشی از سیاست های مؤثر دولت جدید در 18 ماه اخیر یاد کرد و توسعه ی "خدمات فنی، مهندسی" را راه کار جدیدی دانست که موجب توسعه ی چشمگیر صادرات شده است. وی که به عنوان مسئول و متولی توسعه ی تجارت کشور، مهمان برنامه ی مشاور یکشنبه 24 اردیبهشت شبکه جام جم بود؛ در توضیح این مطالب به برنامه ی اجرایی دولت جدید در این زمینه اشاره کرد و ادامه داد:
در یک سال و نیم اخیر توسعه ی صادرات خدمات فنی، مهندسی در دستور کار قرار گرفته و  صادرات کشور در بخش "هنر"، "صنایع خلاق"، "فناوری های دانش بنیان" و "انیمیشن" افزایش چشمگیری داشته است.  بیش از 900 میلیون دلار صادرات دانش بنیان و حدود 8 میلیارد دلار صادرات صنعتی، در حوزه ی پلیمرهای پیشرفته، دارو ، صنایع پزشکی و صنایع غذایی رشد صادرات صنعتی و افزایش 60 درصدی آن در سال 1401 را به خوبی نشان می دهد.
رئیس کل مرکز توسعه تجارت، در پاسخ به پرسش مجری برنامه در خصوص تراز تجاری کشور، از افزایش صادرات غیرنفتی در یک سال اخیر به عنوان رکوردی تاریخی یاد کرد و با اشاره به آمار، در این خصوص چنین توضیح داد: سال گذشته در حوزه ی صادرات غیرنفتی با بیش از 53  میلیارد دلار به رقمی بالاتر از همه ی سال های گذشته رسیده ایم؛ اما به دلیل واردات 59 میلیارد دلاری، هنوز تراز تجاری کشور در این زمینه، کمتر از 6 میلیارد دلار منفی است؛ البته با در نظرگرفتن 30 میلیارد دلار صادرات نفتی و میعانات گازی، تراز تجاری کل در مجموع ، 24 میلیارد دلار مثبت نشان می دهد.
آقای پیمان پاک همچنین غفلت از بازارهای جهانی در دهه های گذشته را مسأله ی مهم ناترازی و توسعه نیافتگی صادرات کشور دانست و از برنامه ریزی برای دست یابی به بازارهای بکر به عنوان حرکت موفقی در مسیر توسعه ی صادرات یاد کرد. او گفت: در دوره ای که چین و ترکیه به دنبال بازار بکر افریقا بودند؛ ما توجهی به این بازار مهم نداشتیم. علاوه بر افریقا، اوراسیا، امریکای جنوبی، کشورهای همسایه و همسو، حتی روسیه  بازارهای خوبی برای جذب کالاهای صنعتی ما هستند. توجه به این بازارها سیاست دولت جدید است و ما در تلاش هستیم؛  با شناخت ظرفیت های صنعتی و تجاری، تسهیل در روابط بازرگانی، ایجاد زیرساخت و انعقاد موافقت نامه های تجارت آزاد در این مسیر پیش برویم.

آخرین اخبار

سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها