اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کارشناس مشاور گفت:

دست یافتن به رکورد تاریخی صادرات غیرنفتی و تراز منفی تجاری!؟

"علیرضا پیمان پاک" معاون وزیر "صنعت، معدن، تجارت" و رئیس کل سازمان توسعه تجارت، با یادآوری این نکته که تجارت بخشی از تولید است؛ از تأمین مواد اولیه ی مورد نیاز حوزه ی تولید و جستجوی بازارهای جدید، به عنوان بخشی از سیاست های مؤثر دولت جدید در 18 ماه اخیر یاد کرد و توسعه ی "خدمات فنی، مهندسی" را راه کار جدیدی دانست که موجب توسعه ی چشمگیر صادرات شده است. وی که به عنوان مسئول و متولی توسعه ی تجارت کشور، مهمان برنامه ی مشاور یکشنبه 24 اردیبهشت شبکه جام جم بود؛ در توضیح این مطالب به برنامه ی اجرایی دولت جدید در این زمینه اشاره کرد و ادامه داد:
در یک سال و نیم اخیر توسعه ی صادرات خدمات فنی، مهندسی در دستور کار قرار گرفته و  صادرات کشور در بخش "هنر"، "صنایع خلاق"، "فناوری های دانش بنیان" و "انیمیشن" افزایش چشمگیری داشته است.  بیش از 900 میلیون دلار صادرات دانش بنیان و حدود 8 میلیارد دلار صادرات صنعتی، در حوزه ی پلیمرهای پیشرفته، دارو ، صنایع پزشکی و صنایع غذایی رشد صادرات صنعتی و افزایش 60 درصدی آن در سال 1401 را به خوبی نشان می دهد.
رئیس کل مرکز توسعه تجارت، در پاسخ به پرسش مجری برنامه در خصوص تراز تجاری کشور، از افزایش صادرات غیرنفتی در یک سال اخیر به عنوان رکوردی تاریخی یاد کرد و با اشاره به آمار، در این خصوص چنین توضیح داد: سال گذشته در حوزه ی صادرات غیرنفتی با بیش از 53  میلیارد دلار به رقمی بالاتر از همه ی سال های گذشته رسیده ایم؛ اما به دلیل واردات 59 میلیارد دلاری، هنوز تراز تجاری کشور در این زمینه، کمتر از 6 میلیارد دلار منفی است؛ البته با در نظرگرفتن 30 میلیارد دلار صادرات نفتی و میعانات گازی، تراز تجاری کل در مجموع ، 24 میلیارد دلار مثبت نشان می دهد.
آقای پیمان پاک همچنین غفلت از بازارهای جهانی در دهه های گذشته را مسأله ی مهم ناترازی و توسعه نیافتگی صادرات کشور دانست و از برنامه ریزی برای دست یابی به بازارهای بکر به عنوان حرکت موفقی در مسیر توسعه ی صادرات یاد کرد. او گفت: در دوره ای که چین و ترکیه به دنبال بازار بکر افریقا بودند؛ ما توجهی به این بازار مهم نداشتیم. علاوه بر افریقا، اوراسیا، امریکای جنوبی، کشورهای همسایه و همسو، حتی روسیه  بازارهای خوبی برای جذب کالاهای صنعتی ما هستند. توجه به این بازارها سیاست دولت جدید است و ما در تلاش هستیم؛  با شناخت ظرفیت های صنعتی و تجاری، تسهیل در روابط بازرگانی، ایجاد زیرساخت و انعقاد موافقت نامه های تجارت آزاد در این مسیر پیش برویم.

آخرین اخبار

برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم عید سعید قربان مبارک برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها