اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کارشناس مشاور گفت:

دست یافتن به رکورد تاریخی صادرات غیرنفتی و تراز منفی تجاری!؟

"علیرضا پیمان پاک" معاون وزیر "صنعت، معدن، تجارت" و رئیس کل سازمان توسعه تجارت، با یادآوری این نکته که تجارت بخشی از تولید است؛ از تأمین مواد اولیه ی مورد نیاز حوزه ی تولید و جستجوی بازارهای جدید، به عنوان بخشی از سیاست های مؤثر دولت جدید در 18 ماه اخیر یاد کرد و توسعه ی "خدمات فنی، مهندسی" را راه کار جدیدی دانست که موجب توسعه ی چشمگیر صادرات شده است. وی که به عنوان مسئول و متولی توسعه ی تجارت کشور، مهمان برنامه ی مشاور یکشنبه 24 اردیبهشت شبکه جام جم بود؛ در توضیح این مطالب به برنامه ی اجرایی دولت جدید در این زمینه اشاره کرد و ادامه داد:
در یک سال و نیم اخیر توسعه ی صادرات خدمات فنی، مهندسی در دستور کار قرار گرفته و  صادرات کشور در بخش "هنر"، "صنایع خلاق"، "فناوری های دانش بنیان" و "انیمیشن" افزایش چشمگیری داشته است.  بیش از 900 میلیون دلار صادرات دانش بنیان و حدود 8 میلیارد دلار صادرات صنعتی، در حوزه ی پلیمرهای پیشرفته، دارو ، صنایع پزشکی و صنایع غذایی رشد صادرات صنعتی و افزایش 60 درصدی آن در سال 1401 را به خوبی نشان می دهد.
رئیس کل مرکز توسعه تجارت، در پاسخ به پرسش مجری برنامه در خصوص تراز تجاری کشور، از افزایش صادرات غیرنفتی در یک سال اخیر به عنوان رکوردی تاریخی یاد کرد و با اشاره به آمار، در این خصوص چنین توضیح داد: سال گذشته در حوزه ی صادرات غیرنفتی با بیش از 53  میلیارد دلار به رقمی بالاتر از همه ی سال های گذشته رسیده ایم؛ اما به دلیل واردات 59 میلیارد دلاری، هنوز تراز تجاری کشور در این زمینه، کمتر از 6 میلیارد دلار منفی است؛ البته با در نظرگرفتن 30 میلیارد دلار صادرات نفتی و میعانات گازی، تراز تجاری کل در مجموع ، 24 میلیارد دلار مثبت نشان می دهد.
آقای پیمان پاک همچنین غفلت از بازارهای جهانی در دهه های گذشته را مسأله ی مهم ناترازی و توسعه نیافتگی صادرات کشور دانست و از برنامه ریزی برای دست یابی به بازارهای بکر به عنوان حرکت موفقی در مسیر توسعه ی صادرات یاد کرد. او گفت: در دوره ای که چین و ترکیه به دنبال بازار بکر افریقا بودند؛ ما توجهی به این بازار مهم نداشتیم. علاوه بر افریقا، اوراسیا، امریکای جنوبی، کشورهای همسایه و همسو، حتی روسیه  بازارهای خوبی برای جذب کالاهای صنعتی ما هستند. توجه به این بازارها سیاست دولت جدید است و ما در تلاش هستیم؛  با شناخت ظرفیت های صنعتی و تجاری، تسهیل در روابط بازرگانی، ایجاد زیرساخت و انعقاد موافقت نامه های تجارت آزاد در این مسیر پیش برویم.

آخرین اخبار

"دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها