اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کارشناس مشاور گفت:

تعهدات و قراردادها تابع قانون کشوری هستند که قرارداد در آن منعقد شده است.

 
ایرانیان مقیم خارج کشور در تمام اموری که "احوال شخصیه" نامیده می شود شامل مواردی مثل  ازدواج ، طلاق، ارث، فرزندخواندگی و وصیت بر طبق قانون مدنی ایران تابع احکام دادگاه و قوانین داخلی ایران هستند. در این موارد بر پایه ی قوانین آمره، دولت ها دخالت زیادی دارند؛ اما در حقوق قراردادها، دخالت دولت ¬ها زیاد نیست و اگر اختلافی پیش بیاید؛ "قرارداد" به ¬عنوان مهم ترین و اصلی ترین قانون، حاکم بر روابط بین طرفین است. از این رو توجه به مفاد قرارداد، پیش از توافق و امضای آن امری حیاتی است.
این مطالب بخشی از سخنان "دکتر احمد همتی" (قاضی و رئیس شعبه ی اول مجتمع قضایی شهید بهشتی) بود که به عنوان مهمان در برنامه ی "مشاور" 31 اردیبهشت حضور داشت؛ برنامه ای که برابر درخواست مخاطبانش، موضوع "دعاوی بین اتباع ایرانی و خارجی در دادگاه  صالحه" را برای بحث و بررسی در نظر گرفته بود. 
قاضی همتی در پاسخ به پرسش مجری برنامه در خصوص "اقامه ی دعوا در دادگاه های داخل و خارج کشور میان اتباع ایرانی و خارجی"، به مواردی از قانون دادرسی مدنی اشاره کرد و توضیح داد که طبق ماده 968 قانون مدنی، تعهدات و قراردادها تابع قانون کشوری هستند که قرارداد در آن منعقد شده؛ با این همه هر اختلافی که طبق ماده ی 11 قانون دادرسی مدنی با ایران ارتباط داشته باشد؛ در دادگاه های ایران قابل طرح است و دادگاه ایرانی نمی تواند از خود سلب صلاحیت کند. وی همچنین گفت: "صلاحیت دادگاه یک امر کلی است و صلاحیت دادگاه های خارجی باعث نمی شود که دادگاه ایرانی برای رسیدگی به اختلاف صلاحیت نداشته باشد. البته به جهت آزادی قراردادی، اگر طرفین در متن قرارداد، یک کشور خاص مثلأ امارات را صالح برای رسیدگی تعیین کرده باشند؛ به دلیل محدودشدن صلاحیت، ممکن است دادگاه ایرانی صلاحیت رسیدگی به موضوع شکایت را نداشته باشد. در این مورد، البته اعضای یکی از کنوانسیون های جهانی آرای صادره در دیگر کشورهای عضو را می پذیرند؛ اما ایران هنوز به این کنوانسیون ملحق نشده است." 
رئیس شعبه ی اول مجتمع قضایی شهید بهشتی در ادامه، با ذکر نمونه ای از شکایت ها و قراردادهای ثبت شده در کشورهای دیگر، به مواردی اشاره کرد که رسیدگی به آن ها در دادگاه های ایران تابع شرایط و ارائه ی مدارک ویژه است. از جمله گفت: وقتی که خواهان و خوانده (هر دو) در کشور دیگری سکونت دارند و محل انعقاد قرارداد نیز همان کشور است؛ خواهان هم زمان با طرح دعوا در ایران، تکلیف دارد که بخش هایی از قوانین حاکم بر موضوع در آن کشور را نیز ارائه کند و گرنه دادگاه ایرانی مجاز به عدم استماع است. در هر صورت منعی برای اقامه ی دعوا نیست؛ ولی اجرای حکم دادگاه در کشور دیگر ممکن است با مشکل مواجه شود. در مورد "داوری" البته موضوع فرق می کند. مطابق کنوانسیون نیویورک آرا ی داوری در 81 کشور عضو این کنوانسیون در همه ی کشورهای عضو قابلیت اجرایی دارد و چالش هایی که آرای داوری دارند؛ معمولأ بسیار کمتر از آرای دادگاه های خارجی است.

آخرین اخبار

شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس شهادت امام حسن عسگری (ع) هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد:

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها