اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کارشناس مشاور گفت:

تعهدات و قراردادها تابع قانون کشوری هستند که قرارداد در آن منعقد شده است.

 
ایرانیان مقیم خارج کشور در تمام اموری که "احوال شخصیه" نامیده می شود شامل مواردی مثل  ازدواج ، طلاق، ارث، فرزندخواندگی و وصیت بر طبق قانون مدنی ایران تابع احکام دادگاه و قوانین داخلی ایران هستند. در این موارد بر پایه ی قوانین آمره، دولت ها دخالت زیادی دارند؛ اما در حقوق قراردادها، دخالت دولت ¬ها زیاد نیست و اگر اختلافی پیش بیاید؛ "قرارداد" به ¬عنوان مهم ترین و اصلی ترین قانون، حاکم بر روابط بین طرفین است. از این رو توجه به مفاد قرارداد، پیش از توافق و امضای آن امری حیاتی است.
این مطالب بخشی از سخنان "دکتر احمد همتی" (قاضی و رئیس شعبه ی اول مجتمع قضایی شهید بهشتی) بود که به عنوان مهمان در برنامه ی "مشاور" 31 اردیبهشت حضور داشت؛ برنامه ای که برابر درخواست مخاطبانش، موضوع "دعاوی بین اتباع ایرانی و خارجی در دادگاه  صالحه" را برای بحث و بررسی در نظر گرفته بود. 
قاضی همتی در پاسخ به پرسش مجری برنامه در خصوص "اقامه ی دعوا در دادگاه های داخل و خارج کشور میان اتباع ایرانی و خارجی"، به مواردی از قانون دادرسی مدنی اشاره کرد و توضیح داد که طبق ماده 968 قانون مدنی، تعهدات و قراردادها تابع قانون کشوری هستند که قرارداد در آن منعقد شده؛ با این همه هر اختلافی که طبق ماده ی 11 قانون دادرسی مدنی با ایران ارتباط داشته باشد؛ در دادگاه های ایران قابل طرح است و دادگاه ایرانی نمی تواند از خود سلب صلاحیت کند. وی همچنین گفت: "صلاحیت دادگاه یک امر کلی است و صلاحیت دادگاه های خارجی باعث نمی شود که دادگاه ایرانی برای رسیدگی به اختلاف صلاحیت نداشته باشد. البته به جهت آزادی قراردادی، اگر طرفین در متن قرارداد، یک کشور خاص مثلأ امارات را صالح برای رسیدگی تعیین کرده باشند؛ به دلیل محدودشدن صلاحیت، ممکن است دادگاه ایرانی صلاحیت رسیدگی به موضوع شکایت را نداشته باشد. در این مورد، البته اعضای یکی از کنوانسیون های جهانی آرای صادره در دیگر کشورهای عضو را می پذیرند؛ اما ایران هنوز به این کنوانسیون ملحق نشده است." 
رئیس شعبه ی اول مجتمع قضایی شهید بهشتی در ادامه، با ذکر نمونه ای از شکایت ها و قراردادهای ثبت شده در کشورهای دیگر، به مواردی اشاره کرد که رسیدگی به آن ها در دادگاه های ایران تابع شرایط و ارائه ی مدارک ویژه است. از جمله گفت: وقتی که خواهان و خوانده (هر دو) در کشور دیگری سکونت دارند و محل انعقاد قرارداد نیز همان کشور است؛ خواهان هم زمان با طرح دعوا در ایران، تکلیف دارد که بخش هایی از قوانین حاکم بر موضوع در آن کشور را نیز ارائه کند و گرنه دادگاه ایرانی مجاز به عدم استماع است. در هر صورت منعی برای اقامه ی دعوا نیست؛ ولی اجرای حکم دادگاه در کشور دیگر ممکن است با مشکل مواجه شود. در مورد "داوری" البته موضوع فرق می کند. مطابق کنوانسیون نیویورک آرا ی داوری در 81 کشور عضو این کنوانسیون در همه ی کشورهای عضو قابلیت اجرایی دارد و چالش هایی که آرای داوری دارند؛ معمولأ بسیار کمتر از آرای دادگاه های خارجی است.

آخرین اخبار

میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها