اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کارشناس مشاور گفت:

تعهدات و قراردادها تابع قانون کشوری هستند که قرارداد در آن منعقد شده است.

 
ایرانیان مقیم خارج کشور در تمام اموری که "احوال شخصیه" نامیده می شود شامل مواردی مثل  ازدواج ، طلاق، ارث، فرزندخواندگی و وصیت بر طبق قانون مدنی ایران تابع احکام دادگاه و قوانین داخلی ایران هستند. در این موارد بر پایه ی قوانین آمره، دولت ها دخالت زیادی دارند؛ اما در حقوق قراردادها، دخالت دولت ¬ها زیاد نیست و اگر اختلافی پیش بیاید؛ "قرارداد" به ¬عنوان مهم ترین و اصلی ترین قانون، حاکم بر روابط بین طرفین است. از این رو توجه به مفاد قرارداد، پیش از توافق و امضای آن امری حیاتی است.
این مطالب بخشی از سخنان "دکتر احمد همتی" (قاضی و رئیس شعبه ی اول مجتمع قضایی شهید بهشتی) بود که به عنوان مهمان در برنامه ی "مشاور" 31 اردیبهشت حضور داشت؛ برنامه ای که برابر درخواست مخاطبانش، موضوع "دعاوی بین اتباع ایرانی و خارجی در دادگاه  صالحه" را برای بحث و بررسی در نظر گرفته بود. 
قاضی همتی در پاسخ به پرسش مجری برنامه در خصوص "اقامه ی دعوا در دادگاه های داخل و خارج کشور میان اتباع ایرانی و خارجی"، به مواردی از قانون دادرسی مدنی اشاره کرد و توضیح داد که طبق ماده 968 قانون مدنی، تعهدات و قراردادها تابع قانون کشوری هستند که قرارداد در آن منعقد شده؛ با این همه هر اختلافی که طبق ماده ی 11 قانون دادرسی مدنی با ایران ارتباط داشته باشد؛ در دادگاه های ایران قابل طرح است و دادگاه ایرانی نمی تواند از خود سلب صلاحیت کند. وی همچنین گفت: "صلاحیت دادگاه یک امر کلی است و صلاحیت دادگاه های خارجی باعث نمی شود که دادگاه ایرانی برای رسیدگی به اختلاف صلاحیت نداشته باشد. البته به جهت آزادی قراردادی، اگر طرفین در متن قرارداد، یک کشور خاص مثلأ امارات را صالح برای رسیدگی تعیین کرده باشند؛ به دلیل محدودشدن صلاحیت، ممکن است دادگاه ایرانی صلاحیت رسیدگی به موضوع شکایت را نداشته باشد. در این مورد، البته اعضای یکی از کنوانسیون های جهانی آرای صادره در دیگر کشورهای عضو را می پذیرند؛ اما ایران هنوز به این کنوانسیون ملحق نشده است." 
رئیس شعبه ی اول مجتمع قضایی شهید بهشتی در ادامه، با ذکر نمونه ای از شکایت ها و قراردادهای ثبت شده در کشورهای دیگر، به مواردی اشاره کرد که رسیدگی به آن ها در دادگاه های ایران تابع شرایط و ارائه ی مدارک ویژه است. از جمله گفت: وقتی که خواهان و خوانده (هر دو) در کشور دیگری سکونت دارند و محل انعقاد قرارداد نیز همان کشور است؛ خواهان هم زمان با طرح دعوا در ایران، تکلیف دارد که بخش هایی از قوانین حاکم بر موضوع در آن کشور را نیز ارائه کند و گرنه دادگاه ایرانی مجاز به عدم استماع است. در هر صورت منعی برای اقامه ی دعوا نیست؛ ولی اجرای حکم دادگاه در کشور دیگر ممکن است با مشکل مواجه شود. در مورد "داوری" البته موضوع فرق می کند. مطابق کنوانسیون نیویورک آرا ی داوری در 81 کشور عضو این کنوانسیون در همه ی کشورهای عضو قابلیت اجرایی دارد و چالش هایی که آرای داوری دارند؛ معمولأ بسیار کمتر از آرای دادگاه های خارجی است.

آخرین اخبار

محرم 1403 برنامه های شبکه جام جم به مناسبت ایام محرم «پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران شد نشاط در صفهای رای گیری در آلمان جایگاه ویژه مشارکت در جمهوری اسلامی انتخابات در پاکستان رصد جدی فضای مجازی در هفته منتهی به انتخابات گفتگوی تلفنی استودیوی انتخاب ایرانی با سخنگوی ستاد انتخابات کشور مشارکت حداکثری ایرانیان مقیم کنیا در انتخابات ایرانیان مقیم مالزی و حضور پرشورشان در انتخابات حضور دکتر امین صبحی در استودیوی انتخاب ایرانی شور و حال ایرانیان مقیم کویت در انتخابات حضوری ایرانی های مقیم چین در انتخابات ریاست جمهوری سعید صادق لو کارشناس مسائل سیاسی در استودیوی شبکه جام جم علی محمد اسماعیلی کارشناس مسائل رسانه در برنامه انتخاب ایرانی افزایش 90 صندوق اخذ رأی در انتخابات دور دوم برای ایرانیان خارج از کشور "حماسه جمهور" انتخاب هر ایرانی مناظره دوم پزشکیان و جلیلی، امشب ساعت21:30 به وقت تهران اعلام زمان پخش مناظره های دور دوم انتخابات زیاست جمهوری 1403 فعالیت شعب اخذ رای در استرالیا برگزاری انتخابات در آتن انتخابات در کویت مجیدرضا پناه درباره صیانت از آرا، تاکید کرد. هموطنان ایرانی مقیم ترکیه، پای صندوق رای رفتند. تمام اقوام در داخل و خارج از كشور در انتخابات سهيم هستند. مشارکت ایرانیان مقیم تایلند در انتخابات ریاست جمهوری روند کار رای گیری در خارج از کشور انتخابات نقطه اصلي كانون قدرت مردم است. حماسه جمهور انتخاب هر ایرانی اعلام آخرین برنامه های تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در شبکه جام جم پنجمین و آخرین مناظره ظهر امروز به روی آنتن جام جم می رود. رقابت کاندیداها در مناظره چهارم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها، شنبه 2 تیرماه شامگاه جمعه، زمان پخش سومین مناظره نامزدهای انتخابات در راه مناظره دوم برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها