اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

"دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت:

ثبت قانونی ازدواج و طلاق برای ایرانیان خارج از کشور، ضرورت بهره مندی از حقوق قانونی است.

"مقررات ازدواج و طلاق برای ایرانیان خارج از کشور" ، بحث اصلی تازه­ ترین برنامه "مشاور شبکه جام جم" بود که یکشنبه 14 خرداد با حضور "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) به ­صورت زنده روی آنتن سیما رفت.

این برنامه با تسلیت  سالروز رحلت امام خمینی(ره) آغاز شد و میهمان برنامه نیز پیش از پرداختن به پرسش­ مجری، با ستایش جایگاه امام راحل در پیدایش انقلاب اسلامی، از عملکرد ایشان به ­عنوان ادامه­ ی راه انبیا در هزاره دوم یاد کرد و در ادامه به بیان نقش مؤثر ادیان در ازدواج و طلاق در سراسر جهان پرداخت. او گفت: "نه تنها در کشورهای اسلامی، بلکه در قوانین عموم کشورهای جهان، آموزه­ های دینی در خصوص ازدواج و طلاق آشکارا اثرگذار است. مثلأ همان­گونه که در کشورهای اسلامی خطبه­ ی عقد توسط عاقد و بر مبنای آموزه­ های اسلامی صورت می­ گیرد؛ در امریکا و اروپا نیز مراسم ازدواج در کلیسا و توسط کشیش انجام می­ شود. آنچه متفاوت است؛ نحوه­ ی ثبت در دفاتر دولتی و چگونگی به رسمیت شناخته ­شدن توسط دولت­ هاست که باید از منظر قانون به آن­ها نگاه کنیم."

پیش از شروع بخش دوم گفتگو با مهمان برنامه، بخشی از مصاحبه­ ی "وزیر امور خارجه" پخش شد که پیش­تر همزمان با "گردهمایی رؤسای نمایندگی­ های جمهوری اسلامی ایران در خارج کشور" ضبط شده بود. در این مصاحبه "دکتر امیرعبداللهیان" ضمن تأکید بر اهمیت تصویب "قانون جامع حمایت از ایرانیان خارج از کشور" از سامانه ­ی "پرسمان تردد" به­ عنوان سامانه ­ای اثرگذار در تسهیل امور و پاسخگویی به نیاز بیش از 5 میلیون ایرانی مقیم خارج کشور یاد کرد.      

پس از پخش این گزارش، دکتر نجفی در ادامه­ ی صحبت وزیر امور خارجه، در خصوص سامانه ­ی پرسمان به حضور یک کار گروه ویژه متشکل از دست­ اندرکاران دادگستری، قوه قضائیه، نیروهای امنیتی و بخش های مرتبط دیگر در ساختار این پرسمان اشاره کرد و چنین ادامه داد: هدف از راه ­اندازی این سامانه این است که هم ­میهنان مقیم خارج از کشور ما بتوانند به آسانی با ان ارتباط برقرار کنند و به راحتی به داخل کشور تردد کنند. همه­ ی تسهیلات برای همه­ ی ایرانیان صرف­نظر از مذهب، قومیت، گرایش سیاسی و نگاه آن­ها به مقوله­ های اجتماعی فراهم شده و به تازگی بخشی هم برای مشورت­های حقوقی از طریق ستاد حقوق بشر قوه قضائیه برای طرح مشکل و دریافت پاسخ این عزیزان در این سامانه فعال شده ­است.

قاضی دیوان عالی کشور در بخش پایانی برنامه علاوه بر پاسخگویی به پرسش مخاطبان، توصیه کرد که  هم­ میهنان مقیم خارج کشور برای استفاده از تسهیلات و مزایای قانونی، حتمأ ازدواج و طلاق خود را  هم­زمان با مراسم شرعی، به­ صورت قانونی در داخل یا خارج کشور ثبت و ضبط کنند؛ تا در خصوص پیامدهای قانونی و مواردی چون وصیت، ارث، تابعیت فرزندان، فرزندخواندگی و احوال شخصیه با مشکل روبرو نشوند.

ثبت طلاق برابر مقررات کشوری که در آن سکونت دارند؛ کافی نیست و برابر قوانین داخل کشور باید با رعایت کامل موازین در کنسولگری یا مراجع صالحه داخل کشور نیز ثبت شده و سند دریافت شود.                        

آخرین اخبار

ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها