اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مشاوران درباره روز ازدواج گفتگو کردند.

تصمیم عاقلانه و زندگی عاشقانه، فراتر از ضمانت قانونی برای تداوم ازدواج و پایداری خانواده محور گفتگوی کارشناسان مشاور

 در تقویم کشور ما روزهای بسیاری به نام شخصیت­ های نام­دار و رویدادهای مهم نام­ گذاری شده است. یکی از روزهای خجسته­ در سالنامه­ ی امسال، سی­ ام خرداد ماه، مصادف با روز اول ذی­ الحجه است که به منظور  گرامی­داشت سالروز ازدواج مبارک امام علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) به نام «روز ازدواج» ثبت شده است. به همین مناسبت برنامه­ ی «مشاور» یکشنبه 28 خرداد با موضوع «سنت ازدواج و خانواده ایرانی در خارج از کشور» میزبان یک زوج قاضی و مشاور دادگاه خانواده بود.   

دکتر سجاد صفری(رئیس شعبه و قاضی دادگاه خانواده) و دکتر فاطمه محمدزاده ( قاضی اجرای احکام و مشاور دادگاه خانواده) که هم­زمان با هفدهمین سالگرد ازدواج­شان در این برنامه حضور داشتند؛ ضمن تأکید بر وجوب جاری­ شدن عقد نکاح شرعی، مواردی از قانون مدنی در خصوص ثبت قانونی ازدواج را برشمردند. در آغاز دکتر صفری در پاسخ به پرسش مجری برنامه در خصوص شروط ضمن عقد، به پیچیدگی مفاهیم قانونی بندهای مختلف آن و تجربیات دادگاهی خود در مورد استناد به آن­ها اشاره کرد و چنین ادامه داد:  « مباحثی که در شروط ضمن عقد مطرح شده؛ حتی اگر اتفاق بیفتد؛ ضامن ادامه­ ی زندگی نیست. بسیاری از خانم­ هایی که با تقاضای مهریه در دادگاه تقاضای صدور حکم دارند؛ در واقع به دنبال دریافت آن نیستند؛ مانند آقایانی که با تقاضای تمکین دادخواست می­ دهند. در هر دو مورد خواست واقعی آن­ها تحت فشار گذاشتن طرف مقابل است. پاسخ من به هر دوی آن­ها این است که رأی من برای شما زندگی تأمین  نمی­ کند. ادامه­ ی زندگی وابسته­ ی عشق، عاطفه، از خودگذشتگی و صبوری است.»

در بخش دیگری از برنامه، دکتر فاطمه محمدزاده در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان مقیم خارج از کشور، در خصوص عقد ازدواج و طلاق و لزوم ثبت قانونی آن مطابق قوانین مدنی جمهوری اسلامی ایران توضیح مفصلی ارائه داد.

دکتر محمدزاده گفت: «در مواردی که به هر دلیل عقد ازدواج یا طلاق ثبت قانونی نشده باشد؛ زوجیت قابل اثبات نیست. بنا براین چه زمانی که عقد شرعی توسط عاقد یا خود زوجین جاری شده، چه در موارد دیگری که مثلأ مطابق قوانین کشور محل اقامت ثبت شده ­باشد؛ توصیه­ ی من این است که درخارج کشور توسط کنسولگری و در داخل توسط سردفتر ازدواج تأیید و ثبت شود. در غیر این صورت اگر کار به دادگاه بکشد؛ برای استفاده از قوانین ایران ابتدا باید با ارائه­ ی دلیل محکمه ­پسند اثبات زوجیت بشود و در مرحله­ ی بعد با این حکم برای مطالبه­ ی حقوق و تکالیف قانونی دادخواست دیگری تنظیم شود.»

«نحوه­ ی ثبت طلاق توافقی در خارج و داخل کشور»، «شیوه ­ی تعیین وکیل برای عقد ازدواج و طلاق» و «دادخواست الزام زوج به ثبت نکاح»، از جمله مواردی بود که هر دو کارشناس به ترتیب درباره­ ی آن­ها اظهار نظر کردند و برنامه را با توصیه به «تصمیم عاقلانه و زندگی عاشقانه» به پایان بردند.

آخرین اخبار

یلدا و یک دقیقه مهربانی بیشتر سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها