اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تبیین ادعای دروغین حقوق بشر امریکا و افشای اسناد آن در هفته افشای حقوق بشر امریکایی

معاون امور بین الملل قوه قضائیه و رئیس ستاد حقوق بشر کشور: ستاد حقوق بشر ؛ حوزه ای فراقوه ای است که اعضای عالی رتبه ی قوای مقننه، مجریه و قضائیه در آن حضور دارند.

گسترش تعاملات حقوقی و قضایی قوه قضائیه با ساختار حقوقی سایر کشورها، شناسایی نیازمندی­ ها و انعقاد  موافقت ­نامه حقوقی با کشورهای دیگر، مباحث حقوقی ایرانیان خارج از کشور، نیابت­ های قضایی، استرداد مجرمان، پیگیری تضییع حقوق ایران و ایرانیان، تنها بخشی از وظایف و مسئولیت های معاونت اموربین ­الملل قوه قضائیه است؛ اموری که با همکاری وزارت امورخارجه و نهادهای مرتبط به انجام می­ رسد.  

«دکترکاظم غریب ­آبادی» معاون امور بین ­ا­الملل قوه قضائیه و رئیس ستاد حقوق بشر کشور، پاسخ به اولین پرسش مجری برنامه «مشاور» شبکه جام جم را با این عبارات آغاز کرد و در ادامه در خصوص بخش دوم مسئولیت خود  ادامه داد: «حوزه­ ی حقوق بشر البته ساختار متفاوتی دارد. ستاد حقوق بشر از ارکان قوه قضائیه نیست؛ بلکه  حوزه ­ای فراقوه ­ای است که اعضای عالی رتبه­ ی قوای مقننه، مجریه و قضائیه در آن حضور دارند. موضوع حقوق بشر در دو بخش مطرح است. یکی در داخل کشور که در زمره­ ی الزامات قانون اساسی، تعهدات بین­ المللی و حقوق قانونی و شرعی شهروندان است و در این رابطه هر چه تلاش کنیم باز هم کم است. دوم در حوزه­ ی بین­ الملل و در زمینه ­ی اموری مانند مدیریت پروژه­ ی حقوق بشر، رویکردهای سیاسی در مجامع بین ­المللی، سیاست­ گذاری، تصمیم­ گیری و تعامل با کشورها و ساز و کارهای بین ­المللی که بخش دیگری از وظایف ستاد حقوق بشر است؛ وظایفی که با همکاری و هماهنگی سازمان­ های ذیربط به انجام می­ رسد.»

غریب ­آبادی همچنین در بخش­های بعدی برنامه، به پرسش­ های پر تعداد مخاطبان در ارتباط با تداخل مسئولیت ­ها، نحوه  ارتباط ایرانیان خارج کشور با نمایندگان قوه قضائیه، قاضی مأذون و امر طلاق و سامانه پرسمان تردد چنین پاسخ داد: «سازمان­ ها و دستگاه­های اجرایی، بخشی از اختیارات خود را به منظور حل مشکلات ایرانیان به نمایندگی­ های ایران در خارج کشور تفویض کرده ­اند. بخش مهمی از خدمات قوه قضائیه هم از طریق  کنسولگری­ ها قابل عرضه است و البته سامانه­ های پرسمان و ثنا هم فعال است که بخشی از خدمات را به صورت الکترونیکی ارائه می­ دهند. در مورد ثبت قانونی طلاق در خارج کشور، پرونده­ ها توسط وزارت امورخارجه جمع ­آوری  می­شود و یک قاضی مأذون برای رسیدگی به این پرونده ­ها اعزام می­ شود. برای رسیدگی به این مورد، البته علاوه بر اسناد طلاق خارجی، جاری شدن صیغه­ ی طلاق شرعی هم یکی از شرایط صدور حکم قاضی و ثبت طلاق است.»

پایان­ بخش برنامه، اشاره به «هفته ی افشای حقوق بشر امریکایی» (6 تا 12 تیرماه) بود که رئیس ستاد حقوق بشر کشور دلایل برگزاری آن را چنین توضیح داد: ترورهایی که توسط منافقین با پشتیبانی امریکا انجام شده ( 6 تیرماه، ترور رهبر معظم انقلاب، 7 تیر انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت شهید بهشتی و یارانش، ترور شهید کچویی، ترور شهید آیت ­الله صدوقی امام جمعه یزد و 12 تیرماه حادثه سرنگونی هواپیمای ایرباس) بخشی از رویدادهای تلخی است که فقط در تیر ماه در راستای تضییع حقوق بشر اتفاق افتاده و هفته افشای حقوق بشر امریکایی در واقع فرصتی برای تبیین ادعای دروغین امریکایی­ ها و افشای اسناد محکومیت امریکا در رابطه با حقوق بشر است.

                  

آخرین اخبار

سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها