اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

معاملات غیر رسمی، قانون الزام به ثبت اسناد رسمی و سامانه تعیین تکلیف اموال غیر منقول

کارشناس مشاور گفت: «وجود اسناد مشاعی» و «نقل و انتقال با اسناد عادی» دو مشکل اصلی در معاملات با اسناد عادی است.

برنامه «مشاور» شبکه جام جم، یکشنبه 11 تیرماه با پخش کلیپی از فرمایشات مقام معظم رهبری آغاز شد. ایشان در دیدار با رئیس قوه قضائیه و جمعی از مدیران و کارکنان این قوه در خصوص مشکلات ناشی از معاملات غیر رسمی در اموال غیر منقول، این شیوه ی رایج را منشأ فسادهای بزرگ دانستند و بر جلوگیری از ادامه این روش و سلب اعتبار از این معاملات تأکید فرمودند.

پس از پخش کلیپ، «دکتر صفدر کشاورز» (معاون اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) که به عنوان مهمان در این برنامه حضور داشت؛ با تأکید بر مشکل زا بودن معاملات با اسناد عادی، دو مشکل اصلی در حوزه ی املاک را «وجود اسناد مشاعی» و «نقل و انتقال با اسناد عادی» اعلام کرد و در ادامه چنین گفت: املاک شهری و کشاورزی زیادی در کشور هست که فاقد سند و فاقد مساحت است؛ از جمله مواردی که طبق قانون اصلاحات ارضی به کشاورزان واگذار شده و در بیشتر آن ها به دلیل انتقال با اسناد عادی، شناسایی دقیق مالکان و تشخیص حد و مساحت آن ها مشکلات فراوانی به بار آورده است. برای حل این مشکل، قوه قضائیه با تهیه ی «قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول» آن را جهت تصویب پیشنهاد و ارائه کرده تست. این قانون بعد ازچند بار کش و قوس بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، در دی ماه سال گذشته بالاخره به تصویب مجلس رسید؛ ولی به دلیل تأمین نشدن نظر شورای نگهبان، این بار به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد. فرمایش مقام معظم رهبری در هفته قوه قضائیه با نگاه به این موضوع و دغدغه ها بود و  با تصویب این قانون، دیگر نقل و انتقال عادی مطرح نخواهد بود و همه ی موارد باید به صورت رسمی و با ثبت در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

مهمان برنامه همچنین در پاسخ به پرسش های صوتی و تصویری مخاطبان، با برشمردن بخشی از مزایا و موارد پیش بینی شده در این قانون، بر تسهیل گر بودن آن تأکید کرد و به دلیل پایان یافتن اعتبار اسناد دفترچه ای از مالکان خواست که حتمأ نسبت به صدور سند مالکیت تک برگ اقدام کنند. دکتر کشاورز گفت: طبق قانون، از ابتدای سال 1399 نباید به اسناد دفترچه ای هیچ گونه خدماتی ارائه شود. اجرای این قانون به دلیل همه گیری کرونا مدتی به تعویق افتاده بود که با رفع این مانع، در حال حاضر قانون به طور کامل اجرا می شود. در راستای تسهیل ارائه خدمات به «املاک فاقد سند، قولنامه ای و مشاعی»، بر مبنای «قانون تعیین تکلیف اموال غیر منقول»، سامانه ای به همین نام از تیرماه 1391 بارگذاری و آماده شده که هم میهنان می توانند از طریق آن، با درخواست صدور سند مالکیت و پیگیری موضوع تا مرحله اعزام کارشناس برای ثبت و صدور سند ملک خود اقدام کنند.

 

آخرین اخبار

قدردانی رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه از شبکه جام جم محرم 1403 برنامه های شبکه جام جم به مناسبت ایام محرم «پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران شد نشاط در صفهای رای گیری در آلمان جایگاه ویژه مشارکت در جمهوری اسلامی انتخابات در پاکستان رصد جدی فضای مجازی در هفته منتهی به انتخابات گفتگوی تلفنی استودیوی انتخاب ایرانی با سخنگوی ستاد انتخابات کشور مشارکت حداکثری ایرانیان مقیم کنیا در انتخابات ایرانیان مقیم مالزی و حضور پرشورشان در انتخابات حضور دکتر امین صبحی در استودیوی انتخاب ایرانی شور و حال ایرانیان مقیم کویت در انتخابات حضوری ایرانی های مقیم چین در انتخابات ریاست جمهوری سعید صادق لو کارشناس مسائل سیاسی در استودیوی شبکه جام جم علی محمد اسماعیلی کارشناس مسائل رسانه در برنامه انتخاب ایرانی افزایش 90 صندوق اخذ رأی در انتخابات دور دوم برای ایرانیان خارج از کشور "حماسه جمهور" انتخاب هر ایرانی مناظره دوم پزشکیان و جلیلی، امشب ساعت21:30 به وقت تهران اعلام زمان پخش مناظره های دور دوم انتخابات زیاست جمهوری 1403 فعالیت شعب اخذ رای در استرالیا برگزاری انتخابات در آتن انتخابات در کویت مجیدرضا پناه درباره صیانت از آرا، تاکید کرد. هموطنان ایرانی مقیم ترکیه، پای صندوق رای رفتند. تمام اقوام در داخل و خارج از كشور در انتخابات سهيم هستند. مشارکت ایرانیان مقیم تایلند در انتخابات ریاست جمهوری روند کار رای گیری در خارج از کشور انتخابات نقطه اصلي كانون قدرت مردم است. حماسه جمهور انتخاب هر ایرانی اعلام آخرین برنامه های تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در شبکه جام جم پنجمین و آخرین مناظره ظهر امروز به روی آنتن جام جم می رود. رقابت کاندیداها در مناظره چهارم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها، شنبه 2 تیرماه شامگاه جمعه، زمان پخش سومین مناظره نامزدهای انتخابات در راه مناظره دوم برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها