اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

معاملات غیر رسمی، قانون الزام به ثبت اسناد رسمی و سامانه تعیین تکلیف اموال غیر منقول

کارشناس مشاور گفت: «وجود اسناد مشاعی» و «نقل و انتقال با اسناد عادی» دو مشکل اصلی در معاملات با اسناد عادی است.

برنامه «مشاور» شبکه جام جم، یکشنبه 11 تیرماه با پخش کلیپی از فرمایشات مقام معظم رهبری آغاز شد. ایشان در دیدار با رئیس قوه قضائیه و جمعی از مدیران و کارکنان این قوه در خصوص مشکلات ناشی از معاملات غیر رسمی در اموال غیر منقول، این شیوه ی رایج را منشأ فسادهای بزرگ دانستند و بر جلوگیری از ادامه این روش و سلب اعتبار از این معاملات تأکید فرمودند.

پس از پخش کلیپ، «دکتر صفدر کشاورز» (معاون اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) که به عنوان مهمان در این برنامه حضور داشت؛ با تأکید بر مشکل زا بودن معاملات با اسناد عادی، دو مشکل اصلی در حوزه ی املاک را «وجود اسناد مشاعی» و «نقل و انتقال با اسناد عادی» اعلام کرد و در ادامه چنین گفت: املاک شهری و کشاورزی زیادی در کشور هست که فاقد سند و فاقد مساحت است؛ از جمله مواردی که طبق قانون اصلاحات ارضی به کشاورزان واگذار شده و در بیشتر آن ها به دلیل انتقال با اسناد عادی، شناسایی دقیق مالکان و تشخیص حد و مساحت آن ها مشکلات فراوانی به بار آورده است. برای حل این مشکل، قوه قضائیه با تهیه ی «قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول» آن را جهت تصویب پیشنهاد و ارائه کرده تست. این قانون بعد ازچند بار کش و قوس بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، در دی ماه سال گذشته بالاخره به تصویب مجلس رسید؛ ولی به دلیل تأمین نشدن نظر شورای نگهبان، این بار به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد. فرمایش مقام معظم رهبری در هفته قوه قضائیه با نگاه به این موضوع و دغدغه ها بود و  با تصویب این قانون، دیگر نقل و انتقال عادی مطرح نخواهد بود و همه ی موارد باید به صورت رسمی و با ثبت در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

مهمان برنامه همچنین در پاسخ به پرسش های صوتی و تصویری مخاطبان، با برشمردن بخشی از مزایا و موارد پیش بینی شده در این قانون، بر تسهیل گر بودن آن تأکید کرد و به دلیل پایان یافتن اعتبار اسناد دفترچه ای از مالکان خواست که حتمأ نسبت به صدور سند مالکیت تک برگ اقدام کنند. دکتر کشاورز گفت: طبق قانون، از ابتدای سال 1399 نباید به اسناد دفترچه ای هیچ گونه خدماتی ارائه شود. اجرای این قانون به دلیل همه گیری کرونا مدتی به تعویق افتاده بود که با رفع این مانع، در حال حاضر قانون به طور کامل اجرا می شود. در راستای تسهیل ارائه خدمات به «املاک فاقد سند، قولنامه ای و مشاعی»، بر مبنای «قانون تعیین تکلیف اموال غیر منقول»، سامانه ای به همین نام از تیرماه 1391 بارگذاری و آماده شده که هم میهنان می توانند از طریق آن، با درخواست صدور سند مالکیت و پیگیری موضوع تا مرحله اعزام کارشناس برای ثبت و صدور سند ملک خود اقدام کنند.

 

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان حلول ماه ربیع الاول مبارک تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها