اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

درباره قانون مدنی، ازدواج و تابعیت ایرانیان خارج از کشور. بیشتر بدانیم.

رئیس اداره­ ی تابعیت، امور پناهندگان و مهاجرین وزارت امور خارجه، میهمان استودیوی مشاور

ایرانیان در هر جای جهان که باشند؛ تابع قانون اساسی و قانون مدنی ایران هستند؛ به­ ویژه از این جهت که برابر قانون، دوتابعیتی به رسمیت شناخته نمی ­شود؛ تبعه­ ی ایران حتی اگر تابعیت کشور دیگری را هم علاوه بر تابعیت اصلی به ­طور رسمی و قانونی کسب کرده­ باشد؛ همچنان تبعه ­ی ایران و تابع قوانین جاری در کشور به حساب می­ آید.

شما عزیزانی که در خارج از ایران زندگی می ­کنید؛ در زندگی روزمره با مسائل مهمی مثل ازدواج، طلاق، تابعیت فرزندان، ترک تابعیت و موارد حقوقی دیگر روبرو هستید که اطلاع از موارد قانونی آن امری ضروری به نظر می­ رسد. بر این پایه و بنا به درخواست­های بسیاری که به ما رسیده؛ موضوع این برنامه مشاور  را  به قانون مدنی، ازدواج و تابعیت ایرانیان خارج از کشور. اختصاص داده ایم.

در برنامه امشب با حضورآقای علیرضا رضوانی، رئیس اداره­ ی تابعیت، امور پناهندگان و مهاجرین وزارت امور خارجه درباره عناوین زیر گفتگو می کنیم:

  • موضوع ازدواج مردان ایرانی با اتباع خارجی؟ شرایط رسمیت یافتن ازدواج و موضوع تابعیت همسر غیر ایرانی؟
  • شرایط و مدارک لازم برای درخواست تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج با همسر خارجی؟
  • ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی و موضوع تابعیت همسر و فرزندان؟
  • شرایط و نحوه ­ی ترک تابعیت اتباع ایرانی؟
  • شرایط بازگشت به تابعیت ایران توسط کسانی که به­ طور قانونی از تایعیت خارج شده ­اند؟ ( مثلأ زنان ازدواج کرده با مردان خارجی،پس از طلاق یا فوت همسر)
  • ثبت ازدواج  و طلاق ایرانیان در کشور اقامت­گاه و رسمیت یافتن آن مطابق قانون مدنی؟
  • تفاوت طلاق مطابق قوانین کشور دوم، با طلاق شرعی و ثبت قانونی مطابق قوانین داخلی؟
  • محل مراجعه برای ارائه­ ی اسناد و ثبت قانونی همه­ ی درخواست­ها در خارج از کشور؟
  • نحوه­ ی دریافت این خدمات در کشورهایی که در آن­ها نمایندگی سیاسی نداریم؟
  • سامانه­ های قانونی برای دریافت خدمات کنسولی،  انتظامی و قضایی؟

مشاور؛ کاری از گروه تولیدات بین الملل شبکه جهانی جام‌جم با حضور مسئولین عالی رتبه، چهره‌های شاخص و کارشناسان خبره حقوقی و قضایی در قالب پرسش و پاسخی صریح و شفاف، پیرامون مسائل حقوقی، اقامتی و اجتماعی هموطنان خارج از ایران روز های یکشنبه ها ساعت :۲۰ به وقت تهران به روی آنتن می‌رود.
ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند از طریق آدرس moshaver@jjtv.ir ، صفحه اینستاگرام برنامه به نشانی moshaver_tv@، تلفن بین‌المللی 46812400444+ و همچنین در شبکه‌های اجتماعی با شماره 989108993934+ ، سوالات و مسائل حقوقی خود را مطرح نمایند.
ضمنا این برنامه زنده از طریق ماهواره Hotbird 13C فرکانس ۱۰۷۷۵ در اروپا، ماهواره Galaxy 19 فرکانس ۱۲۰۲۸ در امریکا و ماهواره Badr 5 فرکانس ۱۲۲۸۴ در غرب آسیا قابل دریافت است .

وعده ملاقات یکشنبه 18 تیر ماه، ساعت 18:30 بوقت اروپای مرکزی و  20:00 به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان حلول ماه ربیع الاول مبارک تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها