اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اصلاح قانون و رفع مشکلات تابعیت و صدور اسناد سجلی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور

تابعیت، ترک تابعیت، ازدواج با اتباع خارجی و تابعیت فرزندان حاصل از این ازدواج، بخشی از مطالب مهمی است که در برنامه مشاور یکشنبه 18 تیر با حضور «علیرضا رضوانی» (رئیس اداره تابعیت، امور پناهندگان و مهاجرین وزارت امور خارجه) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مهمان برنامه در آغاز توضیح داد که بر اساس «اصل تابعیت خون» تصریح شده در قانون مدنی،کسانی که در هر جای جهان از پدری ایرانی به دنیا بیایند؛ تبعه­ ی ایران محسوب می ­شوند. سپس با نقل مواد دیگری از همین قانون به شرایط کسب تابعیت اتباع خارجی و ترک تابعیت اتباع ایرانی اشاره کرد. وی گفت: «زنان خارجی پس از ازدواج با مرد ایرانی و صدور سند رسمی ازدواج  به تابعیت ایران در می­ آیند. این تابعیت در حال حاضر تحمیلی است و تنها پس از طلاق یا  فوت همسر، با آن­که تابعیت از زن خارجی سلب نمی ­شود؛ زن می­تواند به خواست خودش تقاضای ترک تابعیت کند؛ با این توضیح که در صورت داشتن فرزند زیر 18 سال تا زمان رسیدن فرزند به سن قانونی درخواست برگشت تابعیت پذیرفته نمی ­شود. البته ما در حال انجام اقداماتی هستیم که تابعیت تحمیلی را به تابعیت تحصیلی تغییر بدهیم. در صورت تصویب ماده­ قانونی که به مجلس شورای اسلامی ارائه شده؛ زن خارجی پس از فوت یا طلاق همسر، بدون توجه به سن قانونی فرزند نیز می­ تواند درخواست برگشت به تابعیت قبلی را ارائه دهد.»

رضوانی در بخش دوم برنامه پس از پخش گزارشی در خصوص ترک تابعیت به استناد مواد 988 و 989 قانون مدنی، شرایط مندرج در این مواد قانونی را برشمرد و چنین توضیح داد: مردان بالای 25 سال که خدمت زیرپرچم را انجام داده باشند و خانم­های مجرد می­ توانند درخواست ترک تابعیت بدهند با این تعهد که ظرف یک سال اموال غیرمنقول خود را به اتباع ایرانی منتقل کنند. البته ایرانیانی که بدون اجازه از وزارت خارجه تابعیت ثالث گرفته ­اند؛ مشمول ماده 989 نمی­ شوند؛ زیرا قانون به ایرانی بودن آن­ها صراحت دارد. البته این تابعیت مضاعف منعی برای ورود آن­ها به کشور نیست و ما سال 1372 به نمایندگی­ ها اعلام کردیم که برای دارندگان تابعیت مضاعف، حتی بدون گذرنامه و آخرین خروج، گذرنامه صادر کنند.

بخش پایانی برنامه به توضیحاتی درباره رفع مشکلات مربوط به «نام خانوادگی فرزندان حاصل از ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی» اختصاص داشت. مهمان برنامه در این خصوص گفت: قانون مصوب 1389 در پاره ­ای موارد با سایر قوانین تعارض دارد؛ مثلأ در موضوع ثبت نام خانوادگی فرزند وقتی پدر خارجی است؛ یا تصریح بند 3 ماده 18 گذرنامه که با شناسنامه ایرانی، اذن ولی برای صدور گذرنامه الزامی ­است؛ ولی اذن پدر خارجی برای اتباع ایران مقبولیت ندارد. متوجه مشکلاتی از این دست هستیم و در صددیم که با دیدگاه کارشناسی نسبت به اصلاح قوانین اقدام کنیم.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان حلول ماه ربیع الاول مبارک تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها