اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اصلاح قانون و رفع مشکلات تابعیت و صدور اسناد سجلی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور

تابعیت، ترک تابعیت، ازدواج با اتباع خارجی و تابعیت فرزندان حاصل از این ازدواج، بخشی از مطالب مهمی است که در برنامه مشاور یکشنبه 18 تیر با حضور «علیرضا رضوانی» (رئیس اداره تابعیت، امور پناهندگان و مهاجرین وزارت امور خارجه) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مهمان برنامه در آغاز توضیح داد که بر اساس «اصل تابعیت خون» تصریح شده در قانون مدنی،کسانی که در هر جای جهان از پدری ایرانی به دنیا بیایند؛ تبعه­ ی ایران محسوب می ­شوند. سپس با نقل مواد دیگری از همین قانون به شرایط کسب تابعیت اتباع خارجی و ترک تابعیت اتباع ایرانی اشاره کرد. وی گفت: «زنان خارجی پس از ازدواج با مرد ایرانی و صدور سند رسمی ازدواج  به تابعیت ایران در می­ آیند. این تابعیت در حال حاضر تحمیلی است و تنها پس از طلاق یا  فوت همسر، با آن­که تابعیت از زن خارجی سلب نمی ­شود؛ زن می­تواند به خواست خودش تقاضای ترک تابعیت کند؛ با این توضیح که در صورت داشتن فرزند زیر 18 سال تا زمان رسیدن فرزند به سن قانونی درخواست برگشت تابعیت پذیرفته نمی ­شود. البته ما در حال انجام اقداماتی هستیم که تابعیت تحمیلی را به تابعیت تحصیلی تغییر بدهیم. در صورت تصویب ماده­ قانونی که به مجلس شورای اسلامی ارائه شده؛ زن خارجی پس از فوت یا طلاق همسر، بدون توجه به سن قانونی فرزند نیز می­ تواند درخواست برگشت به تابعیت قبلی را ارائه دهد.»

رضوانی در بخش دوم برنامه پس از پخش گزارشی در خصوص ترک تابعیت به استناد مواد 988 و 989 قانون مدنی، شرایط مندرج در این مواد قانونی را برشمرد و چنین توضیح داد: مردان بالای 25 سال که خدمت زیرپرچم را انجام داده باشند و خانم­های مجرد می­ توانند درخواست ترک تابعیت بدهند با این تعهد که ظرف یک سال اموال غیرمنقول خود را به اتباع ایرانی منتقل کنند. البته ایرانیانی که بدون اجازه از وزارت خارجه تابعیت ثالث گرفته ­اند؛ مشمول ماده 989 نمی­ شوند؛ زیرا قانون به ایرانی بودن آن­ها صراحت دارد. البته این تابعیت مضاعف منعی برای ورود آن­ها به کشور نیست و ما سال 1372 به نمایندگی­ ها اعلام کردیم که برای دارندگان تابعیت مضاعف، حتی بدون گذرنامه و آخرین خروج، گذرنامه صادر کنند.

بخش پایانی برنامه به توضیحاتی درباره رفع مشکلات مربوط به «نام خانوادگی فرزندان حاصل از ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی» اختصاص داشت. مهمان برنامه در این خصوص گفت: قانون مصوب 1389 در پاره ­ای موارد با سایر قوانین تعارض دارد؛ مثلأ در موضوع ثبت نام خانوادگی فرزند وقتی پدر خارجی است؛ یا تصریح بند 3 ماده 18 گذرنامه که با شناسنامه ایرانی، اذن ولی برای صدور گذرنامه الزامی ­است؛ ولی اذن پدر خارجی برای اتباع ایران مقبولیت ندارد. متوجه مشکلاتی از این دست هستیم و در صددیم که با دیدگاه کارشناسی نسبت به اصلاح قوانین اقدام کنیم.

آخرین اخبار

میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها