اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت سفر رییس جمهور ایران به آفریقا

ابعاد مختلف سیاسی و اقتصادی سفر رئیس جمهور به قاره آفریقا در برنامه «کنکاش» بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه جهانی جام جم، برنامه «کنکاش» در روز چهارشنبه، 22 تیرماه که به موضوع سفر رئیس دولت سیزدهم به آفریقا اختصاص داشت؛ با اجرای «امیر علی عسگری» روانه آنتن شد و مهمانان برنامه «فرخنده پور» و «چناری»، دو کارشناس مسائل اقتصادی و بین الملل ابعاد مختلف این سفر را تشریح کردند.

در ابتدای برنامه دکتر «ایرج فرخنده پور»، کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به سوال مجری که در خصوص ظرفیتهای قاره آفریقا بود؛ اظهار داشت:  قاره آفریقا در واقع  قاره فرصتهاست! اما متاسفانه دولتمردان ما در بهره برداری از این قاره، 11 سال تاخیر داشته اند. بنظر می رسد دولت آقای رئیسی با سیاست متوازن سازی و سعی در برقراری ارتباط با کشورهای آفریقایی، نگاه ویژه ای به توسعه پایه های اقتصادی کشور دارد؛ چرا که  نگاه دولت سیزدهم علاوه بر آفریقا، آمریکای لاتین، حضور در پیمان های منطقه ای را نشانه رفته است و به زودی تحولات بسیاری را در این زمینه نظاره گر خواهیم بود. 
وی افزود: اتفاق خجسته ای که در این دولت افتاده از سر گیری فعالیتهای دبیرخانه پیمان اکو با 11 عضو است که قبلا تعطیل شده بود! این پیمان بزرگ سیاسی، امنیتی و اقتصادی منجر به رخدادهای ویژه ای در کشور خواهد شد. علاوه بر این، در پیمان شانگ های نیز نگاه جهان شمول دولت به مسائل اقتصادی بسیار واضح و مشهود است. اعزام رایزنهای اقتصادی به کشورهای عضو این پیمان، گواه این موضوع بوده و اثر بسیار بزرگی در اقتصاد ما خواهد داشت. 
دکتر فرخنده پور با اظهار تاسف از غفلت دولت های قبل در خصوص بهره برداری از ظرفیتهای اقتصادی آفریقا گفت: شاید برای اندیشمندان اقتصادی درک این آمار سخت باشد که سهم ایران از تجارت جهانی 1200 میلیارد دلاری در آفریقا صرفا یک درصد بوده و بسیار ناچیز است؛ این در حالیست که پتانسیل اقتصادی این قاره بسیار بالاست.

دکتر «علیرضا چناری»، کارشناس مسائل بین الملل، دیگر مهمان برنامه با اشاره به تحولات شگرف در عرصه سیاست و دیپلماسی بیان کرد: هزاره جدید هزاره تحولات در عالم است و پیدایش قدرت های نوظهور در عرصه بین المللی و تغییر نگاه سنتی به بلوک غرب و شرق می تواند منجر به بهره برداری و کنشگری فعال دولت ها به خصوص دولت ایران در این عرصه باشد.
وی افزود: یکی از نقاط قوت و مثبت دولت سیزدهم در حوزه دیپلماسی صرفا نگاه به آسیای سنتی نیست بلکه تعامل با آسیای جنوب شرقی، کشورهای حاشیه خلیج فارس، قفقاز، غرب و شرق ... به صورت متوازن و هدفمند درجریان است. همچنین حضور در اجلاس های مختلفی همچون شانگ های که 40 درصد جمعیت دنیا را در حوزه دفاعی و اقتصادی در بر دارد، از دستاوردهای بزرگ دولت آقای رئیسی به شمار می آید.  
این کارشناس بین الملل در ادامه اظهار داشت: ایران در عرصه اقتصادی نیازمند به رویکرد متفاوتی از گذشته است و  یکی از نکات مهم و قابل اشاره در این زمینه، نقش کمرنگ اتاق بازرگانی و بازرگانان در دیپلماسی اقتصادی است که می بایست رفع شده و امکان حضور سرمایه های انسانی در عرصه تجارت و بین الملل فراهم شود.
در ادامه برنامه، دکتر فرخنده پور در پاسخ به سوال مجری در خصوص استقبال و ذهنیت کشورهای آفریقا در برخورد با ایرانیان، گفت: سه کشور کنیا، اوگاندا و زیمباوره که رئیس جمهور به آنها سفر کرده است، از مناطق تحت سلطه دولت بریتانیا بوده اند و از نظر سطح اقتصادی و پیشرفت دچار مشکل شده اند؛ از این رو  به دنبال ارتباط با کشورهای مستقل دنیا هستند. کشوری مانند ایران که سیاست مستقل داشته و علاقمند به توسعه تجارت است؛ همچنین تکنولوژی برتر خود را در تجهیز و ساخت اقتصاد در اختیار این کشورها قرار می دهد، قطعا گزینه مناسبی برای تعاملات کشورهای آفریقایی به شمار می رود.
در پایان برنامه دکتر چناری با اشاره به کارشکنی و دخالت آمریکا در امور کشورها گفت: واقعیتی که وجود دارد این است که دنیای سیاست خارجی و دیپلماسی دنیای خوش بینانه ای نیست بلکه بسیار واقع گرایانه است. در زمینه تعامل با کشورهای آفریقایی بی شک آمریکا به دنبال ایجاد فشار به این کشورها خواهد بود و در این راه با امپراطوری رسانه ای و جنگ ترکیبی برای بسیار از کشورها هزینه تراشی خواهد کرد تا تعاملات را بر هم زند؛ اما  پرواضح است که ایران به عنوان یک قدرت نوظهور در دنیا شناخته شده است؛ از این جهت که علیرغم 40 سال تحریم به راحتی توانسته است موشک هایپرسونیک را به دنیا معرفی کند و در عرصه های فضا، پهبادها، نانو و بایو تکنولوژی ها،  علوم پزشکی و  خدمات کشاورزی یک کشور پیشرو شده و در حال تولید علم باشد. امروز در سراسر دنیا با بهره گیری از فناوری های نوین، شبکه های اجتماعی ، اینترنت و ماهواره ایران رصد می شود و مشخص شده است که دشمنی با ایران برای هر کشوری بسیار هزینه بر است.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان حلول ماه ربیع الاول مبارک تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها