اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

حضانت فرزندان  و تفاوت قوانین خانواده در ایران و کشور اقامتگاه ایرانیان خارج از کشور

قاضی اسفنانی:در خارج از کشور، ایرانیان در احوال شخصیه تابع قوانین ملی و تابعیت اولیه هستند؛ اما در موارد حقوقی باید از قوانین کشور اقامتگاه پیروی کنند.

حقوق خانواده و حضانت فرزندان، موضوع برگزیده  برنامه­ ی این هفته «مشاور» بود؛  برنامه­ ای که یکشنبه 25 تیرماه با حضور «محمدعلی اسفنانی» (حقوق­دان و قاضی باسابقه) به طور زنده از شبکه جام جم پخش شد. برنامه با تعریف دقیقی از مفهوم حضانت آغاز شد و با توضیح در خصوص موادی از قانون مدنی و قانون حمایت خانواده در خصوص این موضوع مهم ادامه یافت.

قاضی اسفنانی در آغاز گفت: حضانت یک اصطلاح فقهی خاص برای نگهداری و تربیت طفلی است که نیاز به سرپرستی دارد. ماده1168 قانون مدنی نگهداری از فرزندان را هم حق و هم تکلیف والدین می­ داند؛ به این معنا که  مطابق این قانون نمی­توان حق نگهداری و تربیت فرزند را بدون دلیل موجه و حکم دادگاه از پدر و مادر سلب کرد. همچنین پدر و مادر نمی­ توانند از نگهداری و تربیت فرزندشان خودداری کنند. ماده بعدی این قانون مربوط به حضانت فرزندان در زمانی­ است که پدر و مادر به هر دلیل جدا از هم زندگی می­ کنند. طبق   ماده 1169 قانون مدنی، برای حضانت فرزندان پس از جدایی، مادر تا هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن، اولویت با پدر است؛ مگر آن­که مصلحت فرزند به گونه­ ای دیگر اقتضا کند. در هر صورت تأمین مخارج زندگی با پدر است و هیچ­ یک از طرفین به استناد حق حضانت نمی­ توانند مانع ملاقات طرف دیگر با فرزند شوند. ممانعت از ملاقات جرم است و می­ تواند یکی از دلایل سلب حضات باشد. همچنین در قانون مدنی موارد دیگری  مانند اعتیاد، بیماری روانی، سوءاستفاده از فرزند، جنون مادر و ازدواج مجدد مادر مشخص شده که می­ تواند موجب سلب حضانت از فرزند ­شود.

میهمان برنامه ادامه داد: فرزندان بعد از رسیدن به سن بلوغ قانونی اختیار دارند که  حضانت پدر یا مادر را برای خود انتخاب کنند. سن بلوغ برای دختران ایرانی 9 سال قمری تمام و برای پسران 15 سال قمری (معادل 8 سال و 10 ماه شمسی برای دختران  و 14 سال و 9 ماه شمسی برای پسران) است.

تفاوت سن بلوغ در قوانین ایران و کشورهای دیگر، مطلب مهم دیگری بود که محمدعلی اسفنانی در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان ایرانی مقیم خارج از کشور درباره­ ی آن توضیح داد. وی گفت: در ایران بر اساس مواد 1209 و 1210 قانون مدنی سن بلوغ و سن رشد متفاوت است. سن رشد در کشور ما 18 سال شمسی است، با این توضیح که در فاصله­ ی سن بلوغ و رشد، نوجوانان می­ توانند در خواست حکم رشد کنند. در این صورت مبتنی بر ادله وبا حکم قاضی، سن رشد می­ تواند کمتر از 18 سال باشد. در خارج از کشور، ایرانیان در احوال شخصیه تابع قوانین ملی و تابعیت اولیه هستند؛ اما در موارد حقوقی باید از قوانین کشور اقامتگاه پیروی کنند. 18 سال تمام عرف بیشتر کشورها برای سن رشد و بلوغ قانونی است؛ اما در اسکاندیناوی مثلأ در اتریش این سن 21 سال و در بعضی کشورها 22 سال است.

آخرین اخبار

محرم 1403 برنامه های شبکه جام جم به مناسبت ایام محرم «پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران شد نشاط در صفهای رای گیری در آلمان جایگاه ویژه مشارکت در جمهوری اسلامی انتخابات در پاکستان رصد جدی فضای مجازی در هفته منتهی به انتخابات گفتگوی تلفنی استودیوی انتخاب ایرانی با سخنگوی ستاد انتخابات کشور مشارکت حداکثری ایرانیان مقیم کنیا در انتخابات ایرانیان مقیم مالزی و حضور پرشورشان در انتخابات حضور دکتر امین صبحی در استودیوی انتخاب ایرانی شور و حال ایرانیان مقیم کویت در انتخابات حضوری ایرانی های مقیم چین در انتخابات ریاست جمهوری سعید صادق لو کارشناس مسائل سیاسی در استودیوی شبکه جام جم علی محمد اسماعیلی کارشناس مسائل رسانه در برنامه انتخاب ایرانی افزایش 90 صندوق اخذ رأی در انتخابات دور دوم برای ایرانیان خارج از کشور "حماسه جمهور" انتخاب هر ایرانی مناظره دوم پزشکیان و جلیلی، امشب ساعت21:30 به وقت تهران اعلام زمان پخش مناظره های دور دوم انتخابات زیاست جمهوری 1403 فعالیت شعب اخذ رای در استرالیا برگزاری انتخابات در آتن انتخابات در کویت مجیدرضا پناه درباره صیانت از آرا، تاکید کرد. هموطنان ایرانی مقیم ترکیه، پای صندوق رای رفتند. تمام اقوام در داخل و خارج از كشور در انتخابات سهيم هستند. مشارکت ایرانیان مقیم تایلند در انتخابات ریاست جمهوری روند کار رای گیری در خارج از کشور انتخابات نقطه اصلي كانون قدرت مردم است. حماسه جمهور انتخاب هر ایرانی اعلام آخرین برنامه های تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در شبکه جام جم پنجمین و آخرین مناظره ظهر امروز به روی آنتن جام جم می رود. رقابت کاندیداها در مناظره چهارم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها، شنبه 2 تیرماه شامگاه جمعه، زمان پخش سومین مناظره نامزدهای انتخابات در راه مناظره دوم برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها