اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

امضای تفاهم نامه مشترک میان بنیاد ایران شناسی و شبکه جهانی جام جم

در راستای رسالت و ماموریت شبکه جهانی جام جم و همچنین با توجه به اهمیت و ضرورت بالابردن سطح آگاهی و تعامل ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور با میهن اسلامی و آشنایی هر چه بیشتر آنها با میراث تاریخی، فرهنگی و تمدنی این سرزمین کهن، دومین نشست مشترک بین روسای بنیاد ایرانشناسی و شبکه جهانی جام جم برگزار شد.

 

مدیر شبکه جام جم با اشاره به اهمیت صیانت از هویت ملی و دینی ایرانیان خارج کشور و مصون سازی آنها در مقابل فرهنگ منحط غرب گفت: آشنا شدن مخاطبان شبکه با فرهنگ، تاریخ، تمدن و داشته های فرهنگی ایران بزرگ می تواند نقش موثری در این زمینه داشته باشد.

وی افزود در حال حاضر می توان گفت سه تصویر از ایران وجود دارد؛ یک تصویر همان چیزی است که ریشه در تاریخ و تمدن و افتخارات واقعی کشورمان در قبل و بعد از اسلام و در دوران انقلاب اسلامی دارد. کشوری صلح طلب و پایبند به انگاره های دینی و اخلاقی که در بسیاری از مقاطع  دارای قدرتی بلامنازع بوده و از فرهنگی قدیمی و گسترده و ظرفیت علمی بالا بهره مند بوده و هست، دوم ایرانی که دشمنان و به ویژه برخی مستشرقین مغرض و رسانه های بیگانه آن را بازنمایی کرده اند که به دور از واقعیت و مبتنی بر کینه و عداوت دشمنان این مرز و بوم ترسیم شده است، ایرانی که به دروغ خشونت طلب، ضدزن و فاقد آزادی معرفی شده و اتفاقا به دلیل قدرت امپراطوری رسانه ای غرب تا حد زیادی در اذهان عمومی دنیا رسوب کرده است، سوم ایرانی است که برخی مردم کشورمان و حتی برخی غیر ایرانی ها به صورت سطحی می شناسند و اگر از آنها در مورد جزئیات این تاریخ و تمدن پرافتخار پرسیده شود حرفی برای گفتن ندارند. این شرایط متاسفانه به دلیل کم کاری ها در حوزه فرهنگ است.

دکتر ملکی در ادامه با اشاره به حوادث سال گذشته در کشور اظهار داشت: شناخت ناکافی فرهنگ و هویت دینی و ملی موجب شد تا پس از فوت مهسا امینی و پیاده سازی پروژه اغتشاشات از سوی معاندان، برخی به اشتباه بیافتند و خطاهایی چون اهانت به نمادهای ملی و دینی و بی حجابی و ولنگاری را مرتکب شوند. در چنین شرایطی ایرانیان خارج کشور که دور از وطن زندگی می کنند هم به شکل حادتری با مشکل کم اطلاعی از تاریخ و تمدن و فرهنگ دینی و ملی خود مواجه هستند و با کمترین غفلت نه تنها هویت، اعتقادات و زبان مادری خود را فراموش می کنند بلکه به تدریج در فرهنگ پر از انحطاط غرب ذوب می شوند. طبعا معرفی فرهنگ و هویت و ارزش ها و هنجارهای ایرانی اسلامی برای ایرانیان خارج از کشور بسیار مشکل تر است. اما باید در این زمینه تمام دستگاههای مرتبط دست به دست یکدیگر بدهند و به نوعی هم افزایی برسند.

مدیر شبکه جهانی جام جم ضمن تشریح اشتراکات فراوانی که در رویکردهای شبکه جام جم با بنیاد ایرانشناسی وجود دارد گفت: برنامه سازان ما آمادگی دارند تا در موضوعاتی چون معرفی تاریخ و تمدن ایران، آشناسازی مخاطبان با مشاهیر و اسطوره های کشور، نمایش موزه های فرهنگی و تاریخی و نیز فرهنگ‌سازی و ترویج فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی در قالب های مختلف مستند، ترکیبی، گزارشی، گفتگویی، میان برنامه و حتی نمایشی برنامه تولید کنند.

در ادامه دکتر رجبی دوانی رییس بنیاد ایرانشناسی، ضمن تقدیر از تلاش های شبکه جام جم برای تبیین هویت ایرانی و میزبانی شبکه در جلسه قبلی، گفت: دغدغه شما به عنوان مدیران شبکه جام جم قابل تحسین است و حتی شما دغدغه ایرانیان خارج کشور را نیز دارید؛ این خوب است اما همه باید وارد عمل شده و در حد توان انجام وظیفه کنند. کسانی که باید به وظایف خود عمل می کردند بیشتر کوتاهی کرده اند در حالیکه سایرین که کمتر مرتبط هستند بهتر پیگیر موضوع می شوند .

وی افزود: در عرصه بصری و تصویری می توان کارهای بزرگی انجام داد به خصوص در حوزه عظمت های ایران باستان که بیشتر می توانیم به ان افتخار کنیم. مانند اینکه ایران باستان سابقه بت پرستی نداشته است، کتیبه داریوش از اهورامزدا صحبت می کند، ما باید به اینها افتخار کنیم. اینکه ایران را کوچک کرده و با نمایش برخی آیین ها نظیر گلابگیری، سیاه چادر و یخچال طبیعی بخواهیم ایران را نشان دهیم خوب است اما این همه ی عظمتِ تمدن ایرانی نیست.

وی در ادامه به موضوع حجاب در تاریخ ایران اشاره کرد و گفت:  اگر در موزه های کشور، هنر و معماری اسلامی و حتی برخی دوره های تاریخی چون دوره ال بویه، صفویه، هخامنشیان تا انقلاب اسلامی به تجسم درآید حتی گردشگر خارجی هم با دیدن آن به عظمت ایران افتخار می  کند. ایران در زمان هخامنشیان نیز دیده شدن بدن را نمی پسندیدند و حجاب با چادر مخصوص برای زنان اعیان و اشراف و خانواده های خود داشتند. در دوره ساسانیان نیز، اردشیر؛ تلفیق دین و سیاست را داشت که هیچ وقت مطرح نشده است.

در ادامه تعدادی از مدیران هر دو مجموعه به بیان نقطه نظرات خود در موضوعاتی چون ضرورت استفاده برنامه سازان شبکه از بانک ایرانشناسان، طراحی مسابقه تلویزیونی با محور ایرانشناسی، معرفی مشاهیر و رجال علمی و فرهنگی کشور، انعکاس جشنواره ها و نمایشگاه های بنیاد ایرانشناسی، راه اندازی جشنواره فیلم کوتاه ایرانشناسی، معرفی قدمت و تاریخچه حجاب در ایران، معرفی کهن شهرهای ایران، بازنمایی مشاغل و هنرهای فراموش شده ایرانی، نمایش فرایند مرمت نسخ خطی و .... پرداختند.

در پایان تفاهم نامه ای با محوریت فرهنگ، هنر و رسانه، برای همکاری دوساله شبکه جهانی جام جم و بنیاد ایرانشناسی بین طرفین امضا و مبادله شد.

آخرین اخبار

بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها