اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

امضای تفاهم نامه مشترک میان بنیاد ایران شناسی و شبکه جهانی جام جم

در راستای رسالت و ماموریت شبکه جهانی جام جم و همچنین با توجه به اهمیت و ضرورت بالابردن سطح آگاهی و تعامل ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور با میهن اسلامی و آشنایی هر چه بیشتر آنها با میراث تاریخی، فرهنگی و تمدنی این سرزمین کهن، دومین نشست مشترک بین روسای بنیاد ایرانشناسی و شبکه جهانی جام جم برگزار شد.

 

مدیر شبکه جام جم با اشاره به اهمیت صیانت از هویت ملی و دینی ایرانیان خارج کشور و مصون سازی آنها در مقابل فرهنگ منحط غرب گفت: آشنا شدن مخاطبان شبکه با فرهنگ، تاریخ، تمدن و داشته های فرهنگی ایران بزرگ می تواند نقش موثری در این زمینه داشته باشد.

وی افزود در حال حاضر می توان گفت سه تصویر از ایران وجود دارد؛ یک تصویر همان چیزی است که ریشه در تاریخ و تمدن و افتخارات واقعی کشورمان در قبل و بعد از اسلام و در دوران انقلاب اسلامی دارد. کشوری صلح طلب و پایبند به انگاره های دینی و اخلاقی که در بسیاری از مقاطع  دارای قدرتی بلامنازع بوده و از فرهنگی قدیمی و گسترده و ظرفیت علمی بالا بهره مند بوده و هست، دوم ایرانی که دشمنان و به ویژه برخی مستشرقین مغرض و رسانه های بیگانه آن را بازنمایی کرده اند که به دور از واقعیت و مبتنی بر کینه و عداوت دشمنان این مرز و بوم ترسیم شده است، ایرانی که به دروغ خشونت طلب، ضدزن و فاقد آزادی معرفی شده و اتفاقا به دلیل قدرت امپراطوری رسانه ای غرب تا حد زیادی در اذهان عمومی دنیا رسوب کرده است، سوم ایرانی است که برخی مردم کشورمان و حتی برخی غیر ایرانی ها به صورت سطحی می شناسند و اگر از آنها در مورد جزئیات این تاریخ و تمدن پرافتخار پرسیده شود حرفی برای گفتن ندارند. این شرایط متاسفانه به دلیل کم کاری ها در حوزه فرهنگ است.

دکتر ملکی در ادامه با اشاره به حوادث سال گذشته در کشور اظهار داشت: شناخت ناکافی فرهنگ و هویت دینی و ملی موجب شد تا پس از فوت مهسا امینی و پیاده سازی پروژه اغتشاشات از سوی معاندان، برخی به اشتباه بیافتند و خطاهایی چون اهانت به نمادهای ملی و دینی و بی حجابی و ولنگاری را مرتکب شوند. در چنین شرایطی ایرانیان خارج کشور که دور از وطن زندگی می کنند هم به شکل حادتری با مشکل کم اطلاعی از تاریخ و تمدن و فرهنگ دینی و ملی خود مواجه هستند و با کمترین غفلت نه تنها هویت، اعتقادات و زبان مادری خود را فراموش می کنند بلکه به تدریج در فرهنگ پر از انحطاط غرب ذوب می شوند. طبعا معرفی فرهنگ و هویت و ارزش ها و هنجارهای ایرانی اسلامی برای ایرانیان خارج از کشور بسیار مشکل تر است. اما باید در این زمینه تمام دستگاههای مرتبط دست به دست یکدیگر بدهند و به نوعی هم افزایی برسند.

مدیر شبکه جهانی جام جم ضمن تشریح اشتراکات فراوانی که در رویکردهای شبکه جام جم با بنیاد ایرانشناسی وجود دارد گفت: برنامه سازان ما آمادگی دارند تا در موضوعاتی چون معرفی تاریخ و تمدن ایران، آشناسازی مخاطبان با مشاهیر و اسطوره های کشور، نمایش موزه های فرهنگی و تاریخی و نیز فرهنگ‌سازی و ترویج فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی در قالب های مختلف مستند، ترکیبی، گزارشی، گفتگویی، میان برنامه و حتی نمایشی برنامه تولید کنند.

در ادامه دکتر رجبی دوانی رییس بنیاد ایرانشناسی، ضمن تقدیر از تلاش های شبکه جام جم برای تبیین هویت ایرانی و میزبانی شبکه در جلسه قبلی، گفت: دغدغه شما به عنوان مدیران شبکه جام جم قابل تحسین است و حتی شما دغدغه ایرانیان خارج کشور را نیز دارید؛ این خوب است اما همه باید وارد عمل شده و در حد توان انجام وظیفه کنند. کسانی که باید به وظایف خود عمل می کردند بیشتر کوتاهی کرده اند در حالیکه سایرین که کمتر مرتبط هستند بهتر پیگیر موضوع می شوند .

وی افزود: در عرصه بصری و تصویری می توان کارهای بزرگی انجام داد به خصوص در حوزه عظمت های ایران باستان که بیشتر می توانیم به ان افتخار کنیم. مانند اینکه ایران باستان سابقه بت پرستی نداشته است، کتیبه داریوش از اهورامزدا صحبت می کند، ما باید به اینها افتخار کنیم. اینکه ایران را کوچک کرده و با نمایش برخی آیین ها نظیر گلابگیری، سیاه چادر و یخچال طبیعی بخواهیم ایران را نشان دهیم خوب است اما این همه ی عظمتِ تمدن ایرانی نیست.

وی در ادامه به موضوع حجاب در تاریخ ایران اشاره کرد و گفت:  اگر در موزه های کشور، هنر و معماری اسلامی و حتی برخی دوره های تاریخی چون دوره ال بویه، صفویه، هخامنشیان تا انقلاب اسلامی به تجسم درآید حتی گردشگر خارجی هم با دیدن آن به عظمت ایران افتخار می  کند. ایران در زمان هخامنشیان نیز دیده شدن بدن را نمی پسندیدند و حجاب با چادر مخصوص برای زنان اعیان و اشراف و خانواده های خود داشتند. در دوره ساسانیان نیز، اردشیر؛ تلفیق دین و سیاست را داشت که هیچ وقت مطرح نشده است.

در ادامه تعدادی از مدیران هر دو مجموعه به بیان نقطه نظرات خود در موضوعاتی چون ضرورت استفاده برنامه سازان شبکه از بانک ایرانشناسان، طراحی مسابقه تلویزیونی با محور ایرانشناسی، معرفی مشاهیر و رجال علمی و فرهنگی کشور، انعکاس جشنواره ها و نمایشگاه های بنیاد ایرانشناسی، راه اندازی جشنواره فیلم کوتاه ایرانشناسی، معرفی قدمت و تاریخچه حجاب در ایران، معرفی کهن شهرهای ایران، بازنمایی مشاغل و هنرهای فراموش شده ایرانی، نمایش فرایند مرمت نسخ خطی و .... پرداختند.

در پایان تفاهم نامه ای با محوریت فرهنگ، هنر و رسانه، برای همکاری دوساله شبکه جهانی جام جم و بنیاد ایرانشناسی بین طرفین امضا و مبادله شد.

آخرین اخبار

ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها