اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

خسارت و شرایط مطالبه آن براساس قانون

کارشناس مشاور درباره انواع خسارت و شیوه ی دریافت آن در داخل و خارج کشور توضیح می دهد.

"مسئولیت" و "اختیار" دو پدیده­ ی همزادند. به همان اندازه که مسئول بی­ اختیار معنا ندارد؛ اختیاردار غیرمسئول هم بی­ معناست. همه­ ی ما به نسبت اختیاری که داریم، مسئول و پاسخگو هستیم. یکی از تکالیف و مسئولیت­های اجتماعی ما، تأمین خسارت وارده به بقیه­­ ی افراد جامعه است که "قانون" انجام آن را تضمین کرده­ است. به­ ویژه در زندگی اجتماعی امروز که به دلیل گسترش صنعت و ماشینی­ شدن زندگی، تعداد سوانح و حوادث نسبت به گذشته خیلی بیشتر شده؛ گستره­ ی این مسئولیت و پیامدهای قانونی هم افزایش پیدا کرده. پرسش­ های زیادی در خصوص انواع خسارت، دعوا و مطالبه­ ی خسارت، تفاوت نحوه­­ ی مطالبه در داخل و خارج کشور و مسائل مربوط به بیمه­ ها به دست عوامل برنامه رسیده؛ که برآن شدیم با دعوت از یک حقوق­دان به دنبال دریافت پاسخ آن­ها باشیم.

در برنامه­ ی امشب با موضوع  انواع خسارت و شیوه­ ی مطالبه­ ی آن در داخل و خارج کشور، میزبان دکتر فتاح ملکی، قاضی و حقوق­دان هستیم.

محورهای مورد بحث برنامه  به قرار زیر است:

  •  تعریف مسئولیت مدنی به طور کلی و ارکان آن....
  • تعریف ضرر مادی و معنوی
  • مبنای فقهی تأمین خسارت معنوی و تطابق آن با قانون مسئولیت مدنی مصوب 1339
  • پایه­ های اثبات خسارت و شیوه­ ی مطالبه ­ی آن
  • مبنای تعیین خسارت معنوی توسط قاضی  و مراحل قانونی آن
  • جایگاه بیمه­ ها در تأمین خسارت و تأمین تفاوت پرداختی با اصل خسارت
  • دعوای خسارت بین ­المللی و مصداق های آن
  • میزان اعتبار قانون مسئولیت مدنی ایران در تقابل یا همسانی با قوانین سایر کشورها در دعوای مطالبه ­ی خسارت خارج از ایران
  • تجربه­ ی کشورهای دیگر از جمله امریکا در تخصصی کردن وکالت هر یک از خسارت­ ها و تخصصی شدن وکلای هر قسمت 

مشاور؛ کاری از گروه تولیدات بین الملل شبکه جهانی جام‌جم با حضور مسئولین عالی رتبه، چهره‌های شاخص و کارشناسان خبره حقوقی و قضایی در قالب پرسش و پاسخی صریح و شفاف، پیرامون مسائل حقوقی، اقامتی و اجتماعی هموطنان خارج از ایران روز های یکشنبه ها ساعت :۲۰ به وقت تهران به روی آنتن می‌رود.
ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند از طریق آدرس moshaver@jjtv.ir ، صفحه اینستاگرام برنامه به نشانی moshaver_tv@، تلفن پخش شبکه 3- 9822013742 و همچنین در شبکه‌های اجتماعی با شماره 989108993934+ ، سوالات و مسائل حقوقی خود را مطرح نمایند.
ضمنا این برنامه زنده از طریق ماهواره Hotbird 13C فرکانس ۱۰۷۷۵ در اروپا، ماهواره Galaxy 19 فرکانس ۱۲۰۲۸ در امریکا و ماهواره Badr 5 فرکانس ۱۲۲۸۴ در غرب آسیا قابل دریافت است .

وعده ملاقات یکشنبه 1 مرداد ماه، ساعت 18:30 بوقت اروپای مرکزی و  20:00 به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم

 

آخرین اخبار

برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم عید سعید قربان مبارک برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها