اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نظرسنجی های کاربردی و تولید برنامه های پژوهش محور

مدیران شبکه جهانی جام جم در نشست مشترک با رئیس مرکز تحقیقات سازمان، خواستار تعامل بیشتر در زمینه مخاطب پژوهی، نیازسنجی، اثربخشی و پژوهش محور شدن برنامه ها شدند.

دکتر ملکی با تسلیت ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اظهار داشت: با توجه به مدیریت علمی و انجام پژوهش های کاربردی در سال های اخیر در مرکز تحقیقات سازمان، شایسته است نشست های مشترک دوره ای بین مدیران شبکه ها با مدیران مرکز تحقیقات برگزار شود؛ چرا که تولید برنامه مناسب و اثرگذار مستلزم کار پژوهشی است؛ ضمن اینکه انجام پروژه های کاربردیِ نظرسنجی، نیازسنجی و اثربخشی، به شناخت ذائقه مخاطب و جامعه هدف کمک شایانی خواهد کرد.
وی با ابراز خرسندی از حضور رئیس مرکز تحقیقات و مدیران همراه در شبکه جهانی جام جم افزود: تحولات مدیریتی رخ داده، منجر به تعامل بهتر و گسترده تر این مرکز با سایر مدیریت های سازمان شده است؛ گزارش های جامع دریافتی از این مرکز هم به لحاظ راهبردی و هم از نظر محتوایی، گواه این امر است و امیدواریم در آینده علاوه بر مشاهده نظرسنجی های این مرکز، در جریان سایر فعالیت های پژوهشی نیز قرار بگیریم.
مدیر شبکه جهانی جام جم در ادامه با اشاره به اینکه حدود 10 میلیون ایرانی مهاجر و بین 100 تا 120 میلیون فارسی زبان غیر ایرانی در سراسر دنیا وجود دارند که به صورت بالقوه مخاطب شبکه جام جم هستند، بیان کرد: متاسفانه بسیاری از مخاطبان سازمان دیده نمی شوند؛ مانند مخاطبان شبکه جهانی جام جم یا همان ایرانیان خارج از کشور که با توجه به اطلاعات و آمار موجود، نزدیک به 10 میلیون نفر هستند. در بسیاری از مواقع مشاهده می کنیم بخش زیادی از این جمعیت به لحاظ تعهد به دین و اخلاق، حتی از ایرانیان داخل هم متعهدتر بوده و  همچنان ایران و انقلاب را دوست دارند، اما بنا به دلایلی ناچار به مهاجرت شده اند.
او ادامه داد: در مرکز تحقیقات اجرای نظرسنجی درباره ایرانیان خارج از کشور مسبوق به سابقه بوده و در دو محور به اجرا در آمده؛ محور اول در بین ایرانیان خارج از کشور در اقصی نقاط دنیا و محور دوم نظرسنجی فرودگاهی است که معمولا در فرودگاه امام خمینی(ره) و در هنگام ورود یا خروج ایرانیان مقیم خارج کشور صورت می گرفت. حذف نظرسنجی از ایرانیان خارج کشور یک اشتباه بزرگ طی سال های اخیر بوده است که باید دوباره احیا شود. بهترین حالت هم برای ما انجام نظرسنجی توسط کارشناسان مرکز تحقیقات در کشورهای محل سکونت هموطنانمان است. حتی اگر این کار را نتوان در کوتاه مدت انجام داد انتظار می رود نظرسنجی فرودگاهی فعلا آغاز شود. هر چند این گونه نظرسنجی ها، ممکن است دارای اعتبار علمی و نمونه گویا نباشند؛ اما به لحاظ شناخت مخاطب و ذائقه سنجی برای شبکه جام جم در شرایط کنونی که با افزایش شبکه های معاند مواجه هستیم، دارای اهمیت و جایگاه ویژه ای است.
دکتر ملکی با اشاره به اختصاصی بودن شبکه جهانی جام جم برای ایرانیان خارج کشور اظهار داشت: در سال های اخیر برخی از شبکه های داخلی روی ماهواره قرار گرفته اند اما تفاوت عمده آنها با شبکه جهانی جام جم در اختصاصی بودن این شبکه برای مخاطبان خارج از کشور است. ایرانیان خارج کشور دغدغه های فراوان حقوقی و سوالاتی در مورد مسائلی از قبیل گرفتن یا گم شدن شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت، اطلاع از قوانین ازدواج و طلاق، حضانت فرزندان، املاک، اموال و... دارند که شبکه جام جم در برنامه های مختلف خود با حضور مسئولان امر به این دغدغه ها پاسخ می دهد. تفاوت ذائقه و نیازهای ایرانیان خارج کشور با ایرانیان داخل کشور در محتوا، قالب برنامه ها، ساعت پخش و .... امری انکارناپذیر است که شبکه جهانی جام جم جدول پخش خود را برای هر یک از کانال های اروپا، آمریکا و آسیا بر اساس آنها می بندد. حتی در این شبکه برنامه های تامینی و فیلم ها و سریال های تلویزیونی نیز بر اساس ملاحظات خاصی انتخاب، ممیزی و آماده سازی می شوند و ذائقه مخاطبان در این زمینه ها مورد توجه جدی قرار می گیرد.
مدیر شبکه جهانی جام جم در ادامه با اشاره به بودجه و امکانات ناچیز این شبکه گفت: در سال های اخیر کشورهایی مانند هند، چین، ترکیه و ... برای مهاجران خود شبکه های مختلف تلویزیونی راه اندازی کرده اند تا از ظرفیت و پتانسیل مهاجران به ویژه در حوزه دیپلماسی عمومی، انتقال فرهنگی و جذب سرمایه های اقتصادی، علمی و فناوری آنان بهره مند شوند؛ این در حالیست که شبکه جهانی جام جم تنها شبکه مختص ایرانیان خارج کشور است که با حداقل امکانات، بودجه و تجهیزات استودیویی فعالیت می کند و برای تهیه و تولید برنامه با مشکل مواجه است؛ چرا که بودجه این شبکه در مقایسه با شبکه های داخلی نیز بسیار ناچیز است و تنها امکاناتش محدود به استودیوی ایرانیان است؛ افزون بر این تحریم های خارجی، قطع و وصل ماهواره و برخی تصمیمات داخلی، فراز و فرودهای بسیاری را متوجه این شبکه کرده که خود در ریزش مخاطب در اوایل دهه 90 اثرگذار بوده است. البته لازم به ذکر است با همه مشکلات مطرح شده 26 سال از فعالیت شبکه می گذرد و همچنان با زحمات مدیران و همکاران دلسوز، مخاطبان زیادی برنامه های متنوع شبکه را از سه کانال آسیا، اروپا و آمریکا مشاهده می کنند. وی علت استقبال ایرانیان خارج کشور از برنامه های شبکه طی سال های اخیر را تعاملی شدن برنامه ها، تنوع تولیدات، توجه جدی به خلاقیت و نوآوری، محتوامحور شدن تولیدات، بهره گیری از توان مخاطبان و به ویژه ده ها خبرنگار افتخاری شبکه در سرتاسر جهان، تمرکز بر تولیدات خارج کشور به رغم نداشتن بودجه ارزی و نظایر آن دانست و ابراز امیدواری کرد با حمایت رئیس رسانه ملی و معاون سیما در آینده ای نه چندان دور برنامه های جذاب تر و اثرگذارتر و حتی سریال های فاخر با موضوعات مرتبط با زندگی ایرانیان خارج در این شبکه تولید و پخش شود.   
در ادامه جلسه، دکتر شاکری نژاد، رئیس مرکز تحقیقات ضمن عرض تسلیت به مناسبت ماه محرم و ایام سوگواری سید الشهدا گفت: با توجه به اینکه ظهور منجی متوقف به شناخت جامعه جهانی از امام حسین (ع) است، نقش شبکه جام جم برای تحقق این مهم بسیار اثرگذار خواهد بود. او افزود: شناخت از دیدگاه ایرانیان داخل و خارج از کشور لازم و ضروری بوده و  می تواند به  شبکه جهانی جام جم در تولید برنامه ها کمک موثری کند.
رئیس مرکز تحقیقات در ادامه به تشریح انواع فعالیت ها و پژوهش¬های این مرکز در داخل و خارج از کشور پرداخت و اظهار داشت: درصد اندکی از ایرانیان به دلایل سیاسی مهاجرت کرده اند و بسیاری از ایرانیان خارج از کشور نه تنها معاند یا ضد انقلاب نیستند بلکه برای پیشبرد اهداف کشور در خارج نیز می توانند بسیار مفید باشند؛ نتایج نظرسنجی از مردم در خصوص تمایل به مهاجرت و انگیزهای آنان از مهاجرت موید این امر است؛ همچنین حضور حداقلی ایرانیان خارج از کشور در اجتماعات اخیر با توجه به میزان تبلیغات گسترده توسط شبکه های معاند نیز دلیل دیگری برای اثبات این ادعاست.
دکتر شاکری نژاد با اشاره به لزوم تولید برنامه هایی در میان ایرانیان خارج کشور گفت برای جمعیت 10تا 12 میلیونی ایرانیان خارج کشور که جمعیتی برابر با ساکنان پایتخت کشور می باشد می¬بایست بودجه حداکثری تعریف شده و امکانات خاص و ویژه فراهم شود.  
رئیس مرکز تحقیقات در ادامه به معرفی ادارات کل و مدیریت های مختلف این مرکز پرداخت و اظهار داشت: این مرکز آمادگی دارد تا در حوزه های مختلف با شبکه جهانی جام جم همکاری نماید. ایشان با اشاره به اداره کل مرکز اسلامی قم به عنوان یکی از زیر مجموعه های این مرکز گفت: راش های ارزشمند و دیده نشده از بزرگان دین در این اداره کل وجود دارد که قابلیت تبدیل به برنامه مستند را دارند؛ همچنین شبکه جهانی جام جم می تواند در حوزه تولید محتواهای مناسبتی، از گنجینه کارشناسان دینی و ملی و همچنین از احادیث و روایت های موجود در مرکز تحقیقات برای پخش به صورت زیرنویس کمک بگیرد.
رئیس مرکز تحقیقات با اشاره به امکانات این مرکز در انجام نظرسنجی های مختلف به زبان هایی مانند عربی، کردی، ترکی و... گفت: ما در انجام نظرسنجی ها نه تنها به دنبال ارزیابی مخاطبان همراه هستیم بلکه به آسیب شناسی و دلایل عدم تماشای برنامه ها توسط افراد نیز توجه ویژه داریم تا بتوانیم با شناخت و آگاهی، نقایص را رفع و در جهت جذب حداکثری مخاطب گام موثری برداریم.
در پایان جلسه مقرر شد نمایندگان شبکه جام جم و مرکز تحقیقات با فوریت، پس از نهایی کردن پرسشنامه، هماهنگی های لازم جهت انجام نظرسنجی از ایرانیان خارج کشور را صورت دهند.
 

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان حلول ماه ربیع الاول مبارک تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها