اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تبیین «جایگاه نهاد بیمه در جبران خسارت» از زبان کارشناس مشاور

«دکتر فتاح ملکی" درباره مجموعه ی قواعدی که وارد کننده زیان را به جبران خسارت ملزم می کند توضیح داد.

برنامه «مشاور» شبکه جام جم، یکشنبه اول مرداد همزمان با پنجم ماه محرم، با موضوع مسئولیت مدنی و مطالبه ی خسارت های مشروع، میزبان «دکتر فتاح ملکی» (قاضی و حقوق دان با سابقه) بود.

مهمان برنامه  در آغاز ضمن گرامی داشت تاسوعا و عاشورای حسینی، شهادت امام حسین (ع) و یاران شهیدش را به همه ی هم وطنان و آزادیخواهان جهان تسلیت گفت؛ سپس در پاسخ به اولین پرسش مجری برنامه چنین پاسخ داد: «بحث حقوق مدنی مربوط به جامعه است. هر کسی که در جامعه حضور دارد، در کنار اختیارات خود، تکالیفی در برابر حقوق دیگران دارد ؛ به این معنی که هر شخص ملزم به جبران خسارتی است که از فعل زیان بار وی به دیگری وارد می شود. مسئولیت مدنی در واقع، مجموعه قواعدی است که وارد کننده زیان را به جبران خسارت ملزم می کند.»
دکتر ملکی در تقسیم بندی انواع خسارت، به قانون مسئولیت مدنی مصوب 1339 استناد کرد و با اشاره به این که در نظام عمومی جبران خسارت، نظر به جبران کامل است؛ در خصوص خسارت های مادی و معنوی چنین توضیح داد:  طبق ماده 1 قانون مسئولیت مدنی، هرکس بدون مجوز قانونی عمدا یا در نتیجه ی بی احتیاطی به جان یا سلامتی یا مال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت تجاری یا به هر حق دیگری که به موجب قانون برای افراد ایجاد شده، لطمه ای وارد کند که موجب ضرر مادی یا معنوی دیگری بشود؛ مسئول جبران خسارتی است که از عمل او ناشی می شود.  «ضرر مادی» ضرری است که قابل تقویم به پول باشد شامل از بین رفتن «عین، منفعت و حق» که به دو گونه ی «ضرر مالی» و «ضرر به جان و سلامتی» تقسیم می شود. «ضرر معنوی»، صدمه به منافع عاطفی، صدمات روانی و روحی، ضرر به حیثیت، شهرت و اعتبار اشخاص، حقوق مربوط به مالکیت معنوی است؛ مواردی مثل توهین و نشر اکاذیب که غیر از مجازات، بحث مطالبه ی خسارت  معنوی برای شخص زیان دیده نیز پیش بینی شده است.
«جایگاه نهاد بیمه در جبران خسارت»، موضوع دیگری بود که در بخش دوم برنامه و در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. مهمان برنامه در این خصوص گفت: همزمان با گسترش صنعت و تجارت و افزایش احتمال خسارت، نهاد بیمه از دل صنعت متولد شد و حقوق دان ها به آن شکل دادند. این صنعت رفتارهای عمومی را بیمه نمی کند. آنچه زیر پوشش بیمه قرار می گیرد؛ رفتارهای ناشی از بی احتیاطی و بی مبالاتی بر اساس عقد احتمالی است. به این معنا که نهاد بیمه، پرداخت خسارت ناشی از  رفتار احتمالی غیرعمدی آینده را به ازای دریافت حق بیمه بر عهده می گیرد. مثلأ در رابطه با دیه، آنچه در قرارداد توافق شده؛ توسط بیمه پرداخت می شود و خسارت مازاد بر دیه ذیل قواعد حوزه ی مسئولیت مدنی است و بر اساس قانون مجازات 1392 قابل وصول است.

آخرین اخبار

میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها