اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تبیین «جایگاه نهاد بیمه در جبران خسارت» از زبان کارشناس مشاور

«دکتر فتاح ملکی" درباره مجموعه ی قواعدی که وارد کننده زیان را به جبران خسارت ملزم می کند توضیح داد.

برنامه «مشاور» شبکه جام جم، یکشنبه اول مرداد همزمان با پنجم ماه محرم، با موضوع مسئولیت مدنی و مطالبه ی خسارت های مشروع، میزبان «دکتر فتاح ملکی» (قاضی و حقوق دان با سابقه) بود.

مهمان برنامه  در آغاز ضمن گرامی داشت تاسوعا و عاشورای حسینی، شهادت امام حسین (ع) و یاران شهیدش را به همه ی هم وطنان و آزادیخواهان جهان تسلیت گفت؛ سپس در پاسخ به اولین پرسش مجری برنامه چنین پاسخ داد: «بحث حقوق مدنی مربوط به جامعه است. هر کسی که در جامعه حضور دارد، در کنار اختیارات خود، تکالیفی در برابر حقوق دیگران دارد ؛ به این معنی که هر شخص ملزم به جبران خسارتی است که از فعل زیان بار وی به دیگری وارد می شود. مسئولیت مدنی در واقع، مجموعه قواعدی است که وارد کننده زیان را به جبران خسارت ملزم می کند.»
دکتر ملکی در تقسیم بندی انواع خسارت، به قانون مسئولیت مدنی مصوب 1339 استناد کرد و با اشاره به این که در نظام عمومی جبران خسارت، نظر به جبران کامل است؛ در خصوص خسارت های مادی و معنوی چنین توضیح داد:  طبق ماده 1 قانون مسئولیت مدنی، هرکس بدون مجوز قانونی عمدا یا در نتیجه ی بی احتیاطی به جان یا سلامتی یا مال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت تجاری یا به هر حق دیگری که به موجب قانون برای افراد ایجاد شده، لطمه ای وارد کند که موجب ضرر مادی یا معنوی دیگری بشود؛ مسئول جبران خسارتی است که از عمل او ناشی می شود.  «ضرر مادی» ضرری است که قابل تقویم به پول باشد شامل از بین رفتن «عین، منفعت و حق» که به دو گونه ی «ضرر مالی» و «ضرر به جان و سلامتی» تقسیم می شود. «ضرر معنوی»، صدمه به منافع عاطفی، صدمات روانی و روحی، ضرر به حیثیت، شهرت و اعتبار اشخاص، حقوق مربوط به مالکیت معنوی است؛ مواردی مثل توهین و نشر اکاذیب که غیر از مجازات، بحث مطالبه ی خسارت  معنوی برای شخص زیان دیده نیز پیش بینی شده است.
«جایگاه نهاد بیمه در جبران خسارت»، موضوع دیگری بود که در بخش دوم برنامه و در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. مهمان برنامه در این خصوص گفت: همزمان با گسترش صنعت و تجارت و افزایش احتمال خسارت، نهاد بیمه از دل صنعت متولد شد و حقوق دان ها به آن شکل دادند. این صنعت رفتارهای عمومی را بیمه نمی کند. آنچه زیر پوشش بیمه قرار می گیرد؛ رفتارهای ناشی از بی احتیاطی و بی مبالاتی بر اساس عقد احتمالی است. به این معنا که نهاد بیمه، پرداخت خسارت ناشی از  رفتار احتمالی غیرعمدی آینده را به ازای دریافت حق بیمه بر عهده می گیرد. مثلأ در رابطه با دیه، آنچه در قرارداد توافق شده؛ توسط بیمه پرداخت می شود و خسارت مازاد بر دیه ذیل قواعد حوزه ی مسئولیت مدنی است و بر اساس قانون مجازات 1392 قابل وصول است.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان حلول ماه ربیع الاول مبارک تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها