اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کارشناس مشاور خبر داد:

صدور دستور تخلیه مورد اجاره در مدت یک هفته، با رعایت دو شرط در برگه ی قرارداد اجاره

در راستای آشنایی ایرانیان مقیم خارج از کشور با قوانین مالکیت و اجاره، برنامه­ ی مشاور شبکه جام جم،  یکشنبه 15مرداد میزبان «حمیدرضا محمد باقری» (مستشار و قاضی دیوان عالی کشور) بود.

 برنامه با توضیح درباره موادی از قانون مالک و مستأجر آغاز شد و با پاسخ به پرسش­های پرتعداد مخاطبان برنامه ادامه یافت. میهمان برنامه با اشاره به قانون سال 1356 و اصلاحات بعدی در قانون سال­های 1365 و 1376 توضیح داد که در خصوص اجاره، قانون حاکم در زمان اجرای قرارداد ملاک است . وی همچنین گفت: «قرارداد اجاره، قراردادی است که موجر و مستأجر در خصوص شرایط اجاره با هم توافق می­ کنند. به این ترتیب موجر، شخص مالک یا وکیل قانونی و رسمی اوست و مستأجر باید در این خصوص دقت لازم را داشته باشد. ثبت مشخصات موجر و مستأجر، مشخصات کامل ملک، میزان اجاره بها و تعداد نفرات ساکن در محل ضروری است. علاوه بر این، بهتر است؛ تمام موارد توافق به وضوح در قرارداد ذکر شود؛ تا زمینه­ ای برای بروز اختلاف در آینده باقی نماند.»

قاضی دیوان عالی در بخش دیگری از برنامه در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان، مطالبی را در خصوص اجاره­ی محل کسب و کار و قوانین حاکم بر آن بیان کرد  و ادامه داد:

در مورد محل کسب و کار، شامل مغازه، انبار، دفتر، زیرزمین، آپارتمان و مکان­های دیگری که طی قرارداد تجاری، اجاره داده می­ شوند؛ شرایط با محل­ های مسکونی تفاوت دارد. در مواردی مثل «حق کسب و پیشه» و «درخواست تخلیه­ ی ملک» مکان­ هایی که قبل از دوم مهر ماه 1376 اجاره شده؛ تابع قانون 56 و بعد از آن تابع قانون 76 هستند. در قانون 76 «حق کسب و پیشه» حذف شده و با «انقضای مدت اجاره» حکم تخلیه صادر می ­شود. علاوه بر این با دلایلی مانند «تغییر شغل از مورد قید شده در قرارداد»، «تعدی و تفریط» و «نیاز شخصی» نیز موجر می ­تواند دادخواست تخلیه ملک بدهد.

حمیدرضا محمدباقری در پایان ضمن توصیه به دقت در تنظیم قرارداد اجاره توسط طرفین قرارداد، به دو مورد ضروری اشاره کرد: قرارداد باید حداقل در 2 نسخه به صورت کتبی تنظیم شود و علاوه بر موجر و مستأجر دو شاهد نیز باید هر دو برگه را امضا کنند. در این صورت هنگام مراجعه به مراجع قانونی، بدون درخواست تجدید نظر و اتلاف وقت، ظرف یک هفته دستور لازم صادر می ­شود.           

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان حلول ماه ربیع الاول مبارک تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها