اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه

دکتر شادنام (دبیر علمی هفدهمین همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور) درباره نتایج این همایش صحبت کرد.

دکتر مسعود شادنام عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف، در جایگاه مهمان برنامه مشاور (یکشنبه 22 مرداد) در پاسخ به نخستین پرسش مجری برنامه از «مهاجرت» به عنوان یک پدیده­ ی طبیعی یاد کرد که  از دیرباز وجود داشته ­است.  وی همچنین گفت: ما باید آدم­های بین ­المللی باشیم و در بسترهای مختلف کار کنیم. مهاجرت در اصل چیز بدی نیست. گاهی به دلایل مسائل اقتصادی و اجتماعی شدت و ضعف پیدا می­ کند؛ همان­طور که در سال­های اخیر هم بسیاری از ایرانیان به دلایل گوناگون از جمله تحصیل در دانشگاه به کشورهای دیگر مهاجرت کرده­ اند. بعضی پس از اتمام تحصیلات به میهن برمی­ گردند و عده ­ای هم در کشور میزبان ماندگار می ­شوند. باید توجه داشته باشیم که همه­ ی این هم­ میهنان، حتی آن­هایی که برنمی­ گردند؛ جزئی از ظرفیت­های کشور و سرمایه­ های ارزشمندی که باید برای استفاده از دانش و تجربه­ ی آن­ها برنامه ­ریزی کنیم.

دکتر شادنام (دبیر علمی هفدهمین همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور) در ادامه­ ی برنامه، برگزاری این همایش را یکی از اقدامات برنامه­ ریزی شده در همین زمینه دانست و به پنل­های مختلفی اشاره کرد که طی سه روز برگزاری همایش، به بحث و بررسی در خصوص برخی از دغدغه ­های این هم ­میهنان اختصاص یافته بود. وی همچنین از پیش نشستی یاد کرد که با حضور نمایندگانی از نهادهای مرتبط، شیوه­ ی برگزاری، اقدامات عملی و نحوه­ ی پیگیری نتایج همایش در آن مطرح شده­ بود.

دکتر شادنام گفت: این همایش به همت «نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان خارج از کشور»  17 تا 19 مرداد، با حضور تعدادی از استادان و دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور در شهر مشهد برگزار شد. پیش از برگزاری همایش پیش ­نشستی برای رایزنی و مشورت برگزار شد که نمایندگانی از وزارت امورخارجه، «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، شورای عالی ایرانیان، «سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی» و نهادهای مرتبط دیگر در آن شرکت داشتند. بعد از همایش هم سخنرانی­ها، پیشنهادها و مصوبات همایش جمع­ بندی و برای سازمان­های مربوطه فرستاده می­ شود.

دبیر همایش در خصوص نقاط ضعف و قوت این رویکرد و نیاز به اقدامات عملی جنین ادامه داد: «نکته­ ی مهم این است از یک همایش باید به اندازه­ ی همایش انتظار و توقع داشت. همایش جایی برای ایده ­پردازی و تضارب آراست و اگر کسی پیگیری جدی نکند؛ هیچ اتفاق مهمی نمی ­افتد. نتیجه­ ی همایش این است که  محتوا را در اختیار نهادها قرار می­ دهد. در همایش ایده ­های جدید مطرح می ­شود؛ مثلأ در این همایش مطرح شد که برای ایجاد وحدت رویه، بهتر است به جای این که پانزده نهاد مختلف مسئولیت­های پاره پاره داشته باشند؛ با جمع شدن همه ­ی ابعاد موضوع به شکل منسجم در یک نهاد، سازمانی برای مهاجرت نخبگان کشور تأسیس شود.»

 در فاصله­ ی میان بخش­های مختلف برنامه چند گزارش تصویری از همایش پخش شد که یکی از آن­ها به سخنرانی دکتر حسن ملکی مدیر شبکه جهانی جام جم اختصاص داشت. دکتر ملکی علاوه بر بیان مطالبی در رابطه با مهاجرت معکوس و سرمایه­ گذاری خارجی در داخل، همه­­ ی استادان و دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور را به همکاری با شبکه جام جم فرا خواند. وی گفت: «شبکه جام جم، شبکه­ ی شما ایرانیان و دانشجویان مقیم خارج از کشور است. روی این شبکه حساب کنید. اگر تولیدات شما به اندازه­ ای باشد که جدول پخش ما را پر کند؛ با استقبال از این اقدام، ما هیچ برنامه ­ای تولید نمی­ کنیم.» 

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان حلول ماه ربیع الاول مبارک تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها