اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه

دکتر شادنام (دبیر علمی هفدهمین همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور) درباره نتایج این همایش صحبت کرد.

دکتر مسعود شادنام عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف، در جایگاه مهمان برنامه مشاور (یکشنبه 22 مرداد) در پاسخ به نخستین پرسش مجری برنامه از «مهاجرت» به عنوان یک پدیده­ ی طبیعی یاد کرد که  از دیرباز وجود داشته ­است.  وی همچنین گفت: ما باید آدم­های بین ­المللی باشیم و در بسترهای مختلف کار کنیم. مهاجرت در اصل چیز بدی نیست. گاهی به دلایل مسائل اقتصادی و اجتماعی شدت و ضعف پیدا می­ کند؛ همان­طور که در سال­های اخیر هم بسیاری از ایرانیان به دلایل گوناگون از جمله تحصیل در دانشگاه به کشورهای دیگر مهاجرت کرده­ اند. بعضی پس از اتمام تحصیلات به میهن برمی­ گردند و عده ­ای هم در کشور میزبان ماندگار می ­شوند. باید توجه داشته باشیم که همه­ ی این هم­ میهنان، حتی آن­هایی که برنمی­ گردند؛ جزئی از ظرفیت­های کشور و سرمایه­ های ارزشمندی که باید برای استفاده از دانش و تجربه­ ی آن­ها برنامه ­ریزی کنیم.

دکتر شادنام (دبیر علمی هفدهمین همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور) در ادامه­ ی برنامه، برگزاری این همایش را یکی از اقدامات برنامه­ ریزی شده در همین زمینه دانست و به پنل­های مختلفی اشاره کرد که طی سه روز برگزاری همایش، به بحث و بررسی در خصوص برخی از دغدغه ­های این هم ­میهنان اختصاص یافته بود. وی همچنین از پیش نشستی یاد کرد که با حضور نمایندگانی از نهادهای مرتبط، شیوه­ ی برگزاری، اقدامات عملی و نحوه­ ی پیگیری نتایج همایش در آن مطرح شده­ بود.

دکتر شادنام گفت: این همایش به همت «نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان خارج از کشور»  17 تا 19 مرداد، با حضور تعدادی از استادان و دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور در شهر مشهد برگزار شد. پیش از برگزاری همایش پیش ­نشستی برای رایزنی و مشورت برگزار شد که نمایندگانی از وزارت امورخارجه، «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، شورای عالی ایرانیان، «سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی» و نهادهای مرتبط دیگر در آن شرکت داشتند. بعد از همایش هم سخنرانی­ها، پیشنهادها و مصوبات همایش جمع­ بندی و برای سازمان­های مربوطه فرستاده می­ شود.

دبیر همایش در خصوص نقاط ضعف و قوت این رویکرد و نیاز به اقدامات عملی جنین ادامه داد: «نکته­ ی مهم این است از یک همایش باید به اندازه­ ی همایش انتظار و توقع داشت. همایش جایی برای ایده ­پردازی و تضارب آراست و اگر کسی پیگیری جدی نکند؛ هیچ اتفاق مهمی نمی ­افتد. نتیجه­ ی همایش این است که  محتوا را در اختیار نهادها قرار می­ دهد. در همایش ایده ­های جدید مطرح می ­شود؛ مثلأ در این همایش مطرح شد که برای ایجاد وحدت رویه، بهتر است به جای این که پانزده نهاد مختلف مسئولیت­های پاره پاره داشته باشند؛ با جمع شدن همه ­ی ابعاد موضوع به شکل منسجم در یک نهاد، سازمانی برای مهاجرت نخبگان کشور تأسیس شود.»

 در فاصله­ ی میان بخش­های مختلف برنامه چند گزارش تصویری از همایش پخش شد که یکی از آن­ها به سخنرانی دکتر حسن ملکی مدیر شبکه جهانی جام جم اختصاص داشت. دکتر ملکی علاوه بر بیان مطالبی در رابطه با مهاجرت معکوس و سرمایه­ گذاری خارجی در داخل، همه­­ ی استادان و دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور را به همکاری با شبکه جام جم فرا خواند. وی گفت: «شبکه جام جم، شبکه­ ی شما ایرانیان و دانشجویان مقیم خارج از کشور است. روی این شبکه حساب کنید. اگر تولیدات شما به اندازه­ ای باشد که جدول پخش ما را پر کند؛ با استقبال از این اقدام، ما هیچ برنامه ­ای تولید نمی­ کنیم.» 

آخرین اخبار

میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها