اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک

برای اثبات مالکیت و صدورا سناد رسمی اموال غیر منقول، مهلت قانونی تعیین شده است.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به ­عنوان متولی قانون ثبت و قانون حدنگاری، تلاش برای تهیه و ارائه ­ی لایحه و به تصویب رساندن «قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول»  را از سال 1395 آغاز کرده ­است. این لایحه پس از کش و قوس در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، در نهایت به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شده و در این مجمع در دست بررسی است. بسیاری از مواد این قانون طی جلساتی با حضور کارشناسان در این مجمع مصوب شده و به زودی پس از تصویب نهایی برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

برنامه­ ی این هفته­ ی «مشاور» شبکه جام جم، یکشنبه 29 مرداد با این خبر آغاز شد. «عبدالحمید مرادی» (مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) که به عنوان کارشناس مهمان در این برنامه حضور داشت؛ در تکمیل این خبر به وظایفی اشاره کرد که این قانون برای «سازمان ثبت اسناد و املاک کشور»، «مشاوران املاک» و «مردم» تعیین کرده است. وی گفت: پس ازابلاغ این قانون، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تکلیف دارد که سامانه­ هایی را برای اجرای کامل و آسان این قانون ایجاد کند؛ از جمله سامانه ­هایی­ برای «ادعای مالکیت»، «ثبت اسناد عادی» و «امضای الکترونیکی»، همچنین سامانه ­ای برای ایجاد ارتباط بین مشاوران املاک که همه­ ی این موارد حد اکثر ظرف مدت 6 ماه باید در دسترس مردم قرار بگیرد. به این ترتیب مردم 2 سال فرصت خواهند داشت که با ادعا و ثبت مالکیت در این سامانه ­ها جهت دریافت سند رسمی برای املاک فاقد سند اقدام کنند. در صورت اثبات مالکیت، سازمان ثبت اسناد و املاک  سند رسمی را صادر می­ کند و در غیر این صورت مالک باید به مرجع قضایی مراجعه کند. به این ترتیب، سازمان موظف است که بر اساس احکام صادره نسبت صدور و تجویل سند اقدام کند. دارندگان اسناد عادی اگر در مهلت تعیین شده، تشریفات لازم برای اثبات مالکیت و دریافت سند رسمی را انجام ندهند؛ پس از 2 سال اسناد عادی آن­ها بی ­اعتبار خواهد شد.

مدیر کل املاک سازمان ثبت، همچنین در خصوص تبدیل اسناد مالکیت دفترچه­ ای به تک ­برگ توضیح داد که از تاریخ راه ­اندازی سامانه و تصویب قانون، دارندگان اسناد مالکیت دفترچه­ ای تنها یک سال فرصت خواهند داشت که نسبت به تبدیل اسناد به سند تک­ برگ اقدام کنند. وی در ادامه در پاسخ به پرسش  تعدادی از مخاطبان برنامه، در خصوص موارد قانونی مربوط به مالکیت زمین­های کشاورزی، کاربری املاک، دعاوی مربوط به املاک مشاع، حدنگاری بر اساس عکس­های هوایی و موادی از قانون زمین شهری توضیحات مفصلی ارائه داد و در پایان توصیه کرد که برای پرهیز از سوءاستفاده ­های احتمالی، ضروری است که معاملات اموال غیر منقول بر اساس سند رسمی و با استعلام وضعیت از سامانه­ ی «ثبت من» انجام شود.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان حلول ماه ربیع الاول مبارک تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها