اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور

برنامه ی «مشاور» یکشنبه پنجم شهریور ماه به موضوع «خدمات پرتعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور» اختصاص داشت.

در این برنامه «علیرضا رضوانی» (رئیس اداره تابعیت، امور پناهندگان و مهاجرین وزارت امور خارجه) با اشاره به اختیارات ویژه ی مأموران کنسولی، از ارائه ی 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور به عنوان حرکتی بی نظیر یاد کرد.

وی گفت:کنسولگری های ما مجموعه ی خدماتی را ارائه می دهند که به مراتب بیشتر از بسیاری از کشورهاست. ثبت وقایع چهارگانه (ازدواج، ولادت، طلاق و فوت)، صدور گذرنامه و برگ عبور، وکالت نامه، خدمات دانشجویی، امور قضایی و حقوقی و ده ها خدمت دیگر تنها بخشی از مجموعه ی خدمات خاصی است که در داخل کشور، ادارات، نهادها و سازمان های گوناگونی متولی آن هستند؛ اما در کنسولگری ها یک جا و با سرعت بیشتری به تبعه ی ایران ارائه می شود.
در طول برنامه، چند گزارش از سرکنسولگری ایران در استانبول پخش شد که مراجعان با اظهار رضایت از خدمات کنسولی، بر اجرای عملی بخشی ازاین موارد تأکید کردند و در ادامه، «معبودی فر» (سرکنسول ایران در استانبول) در گفتگوی تلفنی توضیحات بیشتری را در این زمینه ارائه داد.
در بخش بعدی برنامه، علیرضا رضوانی ارائه ی مجموعه ی این خدمات توسط نماینده ی کنسولی را مستلزم آموزش برنامه ریزی شده دانست و  توضیح داد: «در داخل کشور وظایف سازمان ها تفکیک شده و مشخص است؛ اما در خارج، مأمور کنسولی باید همه ی موارد را انجام دهد. از این رو باید قوانین و مقررات دستگاه ها را بداند. مثلأ در مورد طلاق در داخل مراجعه به دادگاه، گواهی عدم سازش، حقوق زوجیت، صدور حکم ، جاری شدن صیغه ی طلاق و ثبت در دفتر اسناد رسمی مراحل چندگانه ای است که در خارج توسط مأمور کنسولی و روحانی مأذون انجام می شود. از این رو آموزش کافی به مأمور برگزیده امری ضروری و مهم است که با مشورت کارشناسان، وکلا و روحانی های مأذون برای آن برنامه ریزی شده و به طور کامل اجرا می شود. مواردی مثل صدور وکالت نامه پیش تر زمان بر و هزینه بر بود و اصل وکالت نامه ی صادره در کنسولگری باید در داخل به دست وکیل می رسید؛ اما از سال 92 به بعد، با ثبت درخواست در سامانه ی میخک و مراجعه با کد رهگیری به سادگی در خارج انجام می شود  و اصل سند در داخل کشور با ارائه ی کد رهگیری و کد ملی موکل به وکیل او تحویل داده می شود.»
رئیس اداره تابعیت وزارت امور خارجه در ادامه، تعداد قابل توجهی از تسهیلات فراهم شده ی قانونی برای خدمت رسانی به هم میهنان مقیم خارج کشور را به تفکیک برشمرد و از بخشنامه ای در خصوص اصلاحات انجام شده در قانون حمایت خانواده یاد کرد که با تلاش سه ساله ی این اداره ابلاغ شده و کارایی آن چنان بوده که طی ده سال گذشته حتی یک مورد شکایت علیه آن در دیوان عالی کشور به ثبت نرسیده است.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان حلول ماه ربیع الاول مبارک تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها