اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور

برنامه ی «مشاور» یکشنبه پنجم شهریور ماه به موضوع «خدمات پرتعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور» اختصاص داشت.

در این برنامه «علیرضا رضوانی» (رئیس اداره تابعیت، امور پناهندگان و مهاجرین وزارت امور خارجه) با اشاره به اختیارات ویژه ی مأموران کنسولی، از ارائه ی 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور به عنوان حرکتی بی نظیر یاد کرد.

وی گفت:کنسولگری های ما مجموعه ی خدماتی را ارائه می دهند که به مراتب بیشتر از بسیاری از کشورهاست. ثبت وقایع چهارگانه (ازدواج، ولادت، طلاق و فوت)، صدور گذرنامه و برگ عبور، وکالت نامه، خدمات دانشجویی، امور قضایی و حقوقی و ده ها خدمت دیگر تنها بخشی از مجموعه ی خدمات خاصی است که در داخل کشور، ادارات، نهادها و سازمان های گوناگونی متولی آن هستند؛ اما در کنسولگری ها یک جا و با سرعت بیشتری به تبعه ی ایران ارائه می شود.
در طول برنامه، چند گزارش از سرکنسولگری ایران در استانبول پخش شد که مراجعان با اظهار رضایت از خدمات کنسولی، بر اجرای عملی بخشی ازاین موارد تأکید کردند و در ادامه، «معبودی فر» (سرکنسول ایران در استانبول) در گفتگوی تلفنی توضیحات بیشتری را در این زمینه ارائه داد.
در بخش بعدی برنامه، علیرضا رضوانی ارائه ی مجموعه ی این خدمات توسط نماینده ی کنسولی را مستلزم آموزش برنامه ریزی شده دانست و  توضیح داد: «در داخل کشور وظایف سازمان ها تفکیک شده و مشخص است؛ اما در خارج، مأمور کنسولی باید همه ی موارد را انجام دهد. از این رو باید قوانین و مقررات دستگاه ها را بداند. مثلأ در مورد طلاق در داخل مراجعه به دادگاه، گواهی عدم سازش، حقوق زوجیت، صدور حکم ، جاری شدن صیغه ی طلاق و ثبت در دفتر اسناد رسمی مراحل چندگانه ای است که در خارج توسط مأمور کنسولی و روحانی مأذون انجام می شود. از این رو آموزش کافی به مأمور برگزیده امری ضروری و مهم است که با مشورت کارشناسان، وکلا و روحانی های مأذون برای آن برنامه ریزی شده و به طور کامل اجرا می شود. مواردی مثل صدور وکالت نامه پیش تر زمان بر و هزینه بر بود و اصل وکالت نامه ی صادره در کنسولگری باید در داخل به دست وکیل می رسید؛ اما از سال 92 به بعد، با ثبت درخواست در سامانه ی میخک و مراجعه با کد رهگیری به سادگی در خارج انجام می شود  و اصل سند در داخل کشور با ارائه ی کد رهگیری و کد ملی موکل به وکیل او تحویل داده می شود.»
رئیس اداره تابعیت وزارت امور خارجه در ادامه، تعداد قابل توجهی از تسهیلات فراهم شده ی قانونی برای خدمت رسانی به هم میهنان مقیم خارج کشور را به تفکیک برشمرد و از بخشنامه ای در خصوص اصلاحات انجام شده در قانون حمایت خانواده یاد کرد که با تلاش سه ساله ی این اداره ابلاغ شده و کارایی آن چنان بوده که طی ده سال گذشته حتی یک مورد شکایت علیه آن در دیوان عالی کشور به ثبت نرسیده است.

آخرین اخبار

محرم 1403 برنامه های شبکه جام جم به مناسبت ایام محرم «پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران شد نشاط در صفهای رای گیری در آلمان جایگاه ویژه مشارکت در جمهوری اسلامی انتخابات در پاکستان رصد جدی فضای مجازی در هفته منتهی به انتخابات گفتگوی تلفنی استودیوی انتخاب ایرانی با سخنگوی ستاد انتخابات کشور مشارکت حداکثری ایرانیان مقیم کنیا در انتخابات ایرانیان مقیم مالزی و حضور پرشورشان در انتخابات حضور دکتر امین صبحی در استودیوی انتخاب ایرانی شور و حال ایرانیان مقیم کویت در انتخابات حضوری ایرانی های مقیم چین در انتخابات ریاست جمهوری سعید صادق لو کارشناس مسائل سیاسی در استودیوی شبکه جام جم علی محمد اسماعیلی کارشناس مسائل رسانه در برنامه انتخاب ایرانی افزایش 90 صندوق اخذ رأی در انتخابات دور دوم برای ایرانیان خارج از کشور "حماسه جمهور" انتخاب هر ایرانی مناظره دوم پزشکیان و جلیلی، امشب ساعت21:30 به وقت تهران اعلام زمان پخش مناظره های دور دوم انتخابات زیاست جمهوری 1403 فعالیت شعب اخذ رای در استرالیا برگزاری انتخابات در آتن انتخابات در کویت مجیدرضا پناه درباره صیانت از آرا، تاکید کرد. هموطنان ایرانی مقیم ترکیه، پای صندوق رای رفتند. تمام اقوام در داخل و خارج از كشور در انتخابات سهيم هستند. مشارکت ایرانیان مقیم تایلند در انتخابات ریاست جمهوری روند کار رای گیری در خارج از کشور انتخابات نقطه اصلي كانون قدرت مردم است. حماسه جمهور انتخاب هر ایرانی اعلام آخرین برنامه های تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در شبکه جام جم پنجمین و آخرین مناظره ظهر امروز به روی آنتن جام جم می رود. رقابت کاندیداها در مناظره چهارم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها، شنبه 2 تیرماه شامگاه جمعه، زمان پخش سومین مناظره نامزدهای انتخابات در راه مناظره دوم برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها