اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور

برنامه ی «مشاور» یکشنبه پنجم شهریور ماه به موضوع «خدمات پرتعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور» اختصاص داشت.

در این برنامه «علیرضا رضوانی» (رئیس اداره تابعیت، امور پناهندگان و مهاجرین وزارت امور خارجه) با اشاره به اختیارات ویژه ی مأموران کنسولی، از ارائه ی 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور به عنوان حرکتی بی نظیر یاد کرد.

وی گفت:کنسولگری های ما مجموعه ی خدماتی را ارائه می دهند که به مراتب بیشتر از بسیاری از کشورهاست. ثبت وقایع چهارگانه (ازدواج، ولادت، طلاق و فوت)، صدور گذرنامه و برگ عبور، وکالت نامه، خدمات دانشجویی، امور قضایی و حقوقی و ده ها خدمت دیگر تنها بخشی از مجموعه ی خدمات خاصی است که در داخل کشور، ادارات، نهادها و سازمان های گوناگونی متولی آن هستند؛ اما در کنسولگری ها یک جا و با سرعت بیشتری به تبعه ی ایران ارائه می شود.
در طول برنامه، چند گزارش از سرکنسولگری ایران در استانبول پخش شد که مراجعان با اظهار رضایت از خدمات کنسولی، بر اجرای عملی بخشی ازاین موارد تأکید کردند و در ادامه، «معبودی فر» (سرکنسول ایران در استانبول) در گفتگوی تلفنی توضیحات بیشتری را در این زمینه ارائه داد.
در بخش بعدی برنامه، علیرضا رضوانی ارائه ی مجموعه ی این خدمات توسط نماینده ی کنسولی را مستلزم آموزش برنامه ریزی شده دانست و  توضیح داد: «در داخل کشور وظایف سازمان ها تفکیک شده و مشخص است؛ اما در خارج، مأمور کنسولی باید همه ی موارد را انجام دهد. از این رو باید قوانین و مقررات دستگاه ها را بداند. مثلأ در مورد طلاق در داخل مراجعه به دادگاه، گواهی عدم سازش، حقوق زوجیت، صدور حکم ، جاری شدن صیغه ی طلاق و ثبت در دفتر اسناد رسمی مراحل چندگانه ای است که در خارج توسط مأمور کنسولی و روحانی مأذون انجام می شود. از این رو آموزش کافی به مأمور برگزیده امری ضروری و مهم است که با مشورت کارشناسان، وکلا و روحانی های مأذون برای آن برنامه ریزی شده و به طور کامل اجرا می شود. مواردی مثل صدور وکالت نامه پیش تر زمان بر و هزینه بر بود و اصل وکالت نامه ی صادره در کنسولگری باید در داخل به دست وکیل می رسید؛ اما از سال 92 به بعد، با ثبت درخواست در سامانه ی میخک و مراجعه با کد رهگیری به سادگی در خارج انجام می شود  و اصل سند در داخل کشور با ارائه ی کد رهگیری و کد ملی موکل به وکیل او تحویل داده می شود.»
رئیس اداره تابعیت وزارت امور خارجه در ادامه، تعداد قابل توجهی از تسهیلات فراهم شده ی قانونی برای خدمت رسانی به هم میهنان مقیم خارج کشور را به تفکیک برشمرد و از بخشنامه ای در خصوص اصلاحات انجام شده در قانون حمایت خانواده یاد کرد که با تلاش سه ساله ی این اداره ابلاغ شده و کارایی آن چنان بوده که طی ده سال گذشته حتی یک مورد شکایت علیه آن در دیوان عالی کشور به ثبت نرسیده است.

آخرین اخبار

میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها