اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور

مستشار و قاضی دیوان عالی کشور: قولنامه ها حتی با کد رهگیری سند عادی است و انتقال مالکیت به تنظیم سند رسمی نیاز دارد.

نکات کلیدی در قراردادهای خرید و فروش ملک، شرایط مبایعه نامه، شیوه های مرسوم در انتقال مالکیت و به طور کلی اعتبار اسناد مالکیت و رسمیت آن ها از جمله مواردی است که رعایت آن ها هنگام تنظیم قرارداد خرید و فروش امری ضروری به حساب می آید. نظر به اهمیت آنچه در اصطلاح «بیع» نامیده می شود و با توجه به «شروط چهارگانه ی صحت معامله در قانون مدنی»، برنامه ی «مشاور» موضوع این هفته ی خود را به این مهم اختصاص داده بود.

در این برنامه که یکشنبه 12 شهریور به طور زنده از شبکه ی جام جم پخش شد؛ «حمیدرضا محمد باقری» (مستشار و قاضی دیوان عالی کشور) علاوه بر توضیح کافی در خصوص شروط صحت معامله و ارکان قرارداد خرید و فروش به پرسش های متعدد مخاطبان مقیم خارج از کشور به طور مشروح پاسخ داد. وی سخنانش را با بیان تفاوت «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» آغاز کرد و در این خصوص چنین توضیح داد: «قراردادهایی که با عناوین توافق نامه، قولنامه، صورتجلسه و نمونه های مشابه تنظیم می شود؛ در واقع نوعی تعهد به انجام معامله است؛ در حالی که انجام معامله نیاز به تنظیم سند رسمی دارد. رسم بر این است که خریدار و فروشنده ابتدا توافق می کنند؛ سپس برای تنظیم بیع نامه به عنوان سند رسمی به دفترخانه مراجعه می کنند. از نظر قانون فقط سند رسمی ثبت شده در دفتر اسناد رسمی معتبر است و بقیه ی موارد صرف نظر از این که در دفتر مشاور املاک یا در خانه، در قرارداهای چاپی یا دست نویس یا هر شکل دیگری، حتی اگر همراه با کد رهگیری باشد؛ فقط سند عادی محسوب می شود و در صورت بروز اختلاف، اصالت ادعا و صحت معامله منوط به حکم قاضی است.»محمدباقری در بخش های بعدی برنامه در فاصله ی پاسخ دادن به پرسش های مخاطبان، به تفاوت سند دفترچه ای و سند تک برگ اشاره کرد و با برشمردن ارکان قرارداد، توصیه کرد که هنگام تنظیم قولنامه یا سند رسمی به مواردی چون هویت مالک، مشخصات ملک، شروط ضمن عقد و توافق های جانبی با دقت و وسواس بیشتری مورد توجه قرار گیرد و همه ی موارد به وضوح در سند قید شود.

وی گفت: «فروشنده باید مالک رسمی یا وکیل محضری فروشنده با اجازه ی رسمی برای فروش باشد. رؤیت سند ملک و بررسی دقیق مشخصات درج شده در آن و رؤیت اسناد هویتی مالک یا وکیل او امری ضروری است. موضوع یا مورد معامله و توضیح در خصوص شش دانگ با اشاره ی دقیق به نوع ملک و مشخصات آن برابر آنچه در سند تک برگ نوشته می شود؛ بسیار مهم است.

استعلام در خصوص وضعیت فعلی ملک از طریق سامانه ی ثبت من یا استعلام در دفترخانه نباید فراموش شود. علاوه بر این توجه داشته باشیم که توضیح در خصوص مواردی مانند حق فسخ و تعیین وجه التزام و شروط مورد توافق دیگر از اختلاف های احتمالی بعدی جلوگیری کرده و طرفین را از مراجعه به مراجع قضایی بی نیاز می کند.»

آخرین اخبار

ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها