اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور

دکتر «میلاد کوچکی» (حقوق­دان): هم ­میهنان مقیم خارج کشور از تفویض وکالت کلی به بستگان یا وکیل دادگستری خودداری کنند.

 برنامه «مشاور» یکشنبه 9 مهرماه، مصادف با چهارمین روز هفته وحدت،  میزبان دکتر «میلاد کوچکی» (حقوق­دان و عضو هیأت علمی دانشگاه) بود و به موضوع «ارائه­ ی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور» پرداخت. وی در پاسخ به نخستین پرسش مجری در خصوص«موافقت ­نامه­ های قضایی و حقوقی با کشورهای دیگر» چنین گفت: بر اساس قوانین بین­ المللی کشورهای جهان می­ توانند طی تفاهم ­نامه ­های قضایی و حقوقی در مورد "معاضدت قضایی"، "انتقال محکومین به حبس" و "استرداد مجرمان" با یکدیگر تفاهم­نامه­ ی همکاری منعقد کنند. کشور ما تاکنون با تنظیم و امضای60 موافقت­نامه به این حرکت پیوسته که در حال حاضر استرداد مجرمان و محکومان با 30 کشور در حال انجام است. شیوه­ ی اجرایی برای انتقال محکومان هم به این طریق است که یا شخص زندانی از طریق کنسولگری درخواست می ­کند؛ یا بستگان او در داخل کشور با مراجعه به معاونت بین­ الملل قوه قضائیه این درخواست را مطرح می­ کنند. موضوع، پس از ارجاع به کارگروه وزارت دادگستری مورد بررسی قرار می­ گیرد و پس از تصویب، این درخواست رسمی به نهاد هم­تراز در کشور دیگر ارسال می­ شود. سپس با موافقت نهاد مربوطه، برابر مفاد موافقت ­نامه انتقال محکوم صورت می ­گیرد.

در طول برنامه چند گزارش از خدمات حقوقی و قضایی سفارت ایران در روسیه و ترکیه پخش شد و پس از آن سه موضوع «معاضدت قضایی»، «پیگیری ممنوع­ الخروجی از خارج کشور» و «صدور وکالت­نامه از طریق کنسولگری» مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در بحث معاضدت قضایی، دکتر کوچکی انجام اقدامات در خصوص امور کیفری و مدنی را متفاوت از یکدیگر دانست و چنین ادامه داد:  «در مواردی مثل ابلاغ اوراق قضایی، استماع شهود و کارشناسان، معاینه محل و توقیف عواید جرم، این معاضدت در هر دو حوزه­ ی مدنی و کیفری انجام می­ گیرد؛ اما در موارد دیگر تابع مفاد موافقت­ نامه ­ها یا موادی  از قانون آیین دادرسی مدنی است. بر اساس بند 3 ماده 71 این قانون امر ابلاغ و مسائل دیگر بر عهده­ ی نمایندگی­ های ایران در خارج از کشور قرار دارد. شیوه­ ی عمل هم به این ترتیب است که ابتدا مرجع قضایی داخل کشور درخواست معاضدت را به معاونت امور بین­ الملل قوه قضائیه می ­فرستد؛ سپس از طریق وزارت امور خارجه به کشور مربوطه ارسال می ­شود.»

موضوع وکالت و صدور وکالت­نامه در خارج کشور، بحث دیگری بود که در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان مقیم خارج کشور طرح شد. مهمان برنامه در این خصوص اعلام کرد که طرح دعوا در خارج کشور به طور مستقیم امکان­ پذیر نیست، اما راه­کارهایی برای اقامه دعوا پیش ­بینی شده که از مسیر انتخاب وکیل می ­گذرد. وی گفت: تنظیم وکالت­نامه برای طرح دعوای مدنی یا شکایت کیفری از طریق سامانه «میخک» قابل انجام است. شخص می ­تواند با مراجعه به سفارت و ممهور کردن وکالت­نامه به مهر برجسته، آن را برای وکیل خود در داخل کشور ارسال کند؛ یا وکیل با مراجعه به میز خدمت وزارت خارجه وکالت نامه ­ی معتبر را دریافت کند.

پایان­بخش برنامه توصیه­ ی مهم دکتر میلاد کوچکی در خصوص تنظیم وکالت­نامه بود. وی از هم ­میهنان مقیم خارج کشور خواست که از تفویض وکالت کلی به بستگان یا وکیل دادگستری خودداری کنند و در همه­ ی وکالت­نامه­ های مدنی و حقوقی با تعیین حدود اختیارات وکیل به طور مشخص در مورد موضوع وکالت، از خسارت­های ناشی از این اقدام و سوءاستفاده های احتمالی وکیل پیشگیری کنند.                

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها