اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور

دکتر «میلاد کوچکی» (حقوق­دان): هم ­میهنان مقیم خارج کشور از تفویض وکالت کلی به بستگان یا وکیل دادگستری خودداری کنند.

 برنامه «مشاور» یکشنبه 9 مهرماه، مصادف با چهارمین روز هفته وحدت،  میزبان دکتر «میلاد کوچکی» (حقوق­دان و عضو هیأت علمی دانشگاه) بود و به موضوع «ارائه­ ی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور» پرداخت. وی در پاسخ به نخستین پرسش مجری در خصوص«موافقت ­نامه­ های قضایی و حقوقی با کشورهای دیگر» چنین گفت: بر اساس قوانین بین­ المللی کشورهای جهان می­ توانند طی تفاهم ­نامه ­های قضایی و حقوقی در مورد "معاضدت قضایی"، "انتقال محکومین به حبس" و "استرداد مجرمان" با یکدیگر تفاهم­نامه­ ی همکاری منعقد کنند. کشور ما تاکنون با تنظیم و امضای60 موافقت­نامه به این حرکت پیوسته که در حال حاضر استرداد مجرمان و محکومان با 30 کشور در حال انجام است. شیوه­ ی اجرایی برای انتقال محکومان هم به این طریق است که یا شخص زندانی از طریق کنسولگری درخواست می ­کند؛ یا بستگان او در داخل کشور با مراجعه به معاونت بین­ الملل قوه قضائیه این درخواست را مطرح می­ کنند. موضوع، پس از ارجاع به کارگروه وزارت دادگستری مورد بررسی قرار می­ گیرد و پس از تصویب، این درخواست رسمی به نهاد هم­تراز در کشور دیگر ارسال می­ شود. سپس با موافقت نهاد مربوطه، برابر مفاد موافقت ­نامه انتقال محکوم صورت می ­گیرد.

در طول برنامه چند گزارش از خدمات حقوقی و قضایی سفارت ایران در روسیه و ترکیه پخش شد و پس از آن سه موضوع «معاضدت قضایی»، «پیگیری ممنوع­ الخروجی از خارج کشور» و «صدور وکالت­نامه از طریق کنسولگری» مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در بحث معاضدت قضایی، دکتر کوچکی انجام اقدامات در خصوص امور کیفری و مدنی را متفاوت از یکدیگر دانست و چنین ادامه داد:  «در مواردی مثل ابلاغ اوراق قضایی، استماع شهود و کارشناسان، معاینه محل و توقیف عواید جرم، این معاضدت در هر دو حوزه­ ی مدنی و کیفری انجام می­ گیرد؛ اما در موارد دیگر تابع مفاد موافقت­ نامه ­ها یا موادی  از قانون آیین دادرسی مدنی است. بر اساس بند 3 ماده 71 این قانون امر ابلاغ و مسائل دیگر بر عهده­ ی نمایندگی­ های ایران در خارج از کشور قرار دارد. شیوه­ ی عمل هم به این ترتیب است که ابتدا مرجع قضایی داخل کشور درخواست معاضدت را به معاونت امور بین­ الملل قوه قضائیه می ­فرستد؛ سپس از طریق وزارت امور خارجه به کشور مربوطه ارسال می ­شود.»

موضوع وکالت و صدور وکالت­نامه در خارج کشور، بحث دیگری بود که در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان مقیم خارج کشور طرح شد. مهمان برنامه در این خصوص اعلام کرد که طرح دعوا در خارج کشور به طور مستقیم امکان­ پذیر نیست، اما راه­کارهایی برای اقامه دعوا پیش ­بینی شده که از مسیر انتخاب وکیل می ­گذرد. وی گفت: تنظیم وکالت­نامه برای طرح دعوای مدنی یا شکایت کیفری از طریق سامانه «میخک» قابل انجام است. شخص می ­تواند با مراجعه به سفارت و ممهور کردن وکالت­نامه به مهر برجسته، آن را برای وکیل خود در داخل کشور ارسال کند؛ یا وکیل با مراجعه به میز خدمت وزارت خارجه وکالت نامه ­ی معتبر را دریافت کند.

پایان­بخش برنامه توصیه­ ی مهم دکتر میلاد کوچکی در خصوص تنظیم وکالت­نامه بود. وی از هم ­میهنان مقیم خارج کشور خواست که از تفویض وکالت کلی به بستگان یا وکیل دادگستری خودداری کنند و در همه­ ی وکالت­نامه­ های مدنی و حقوقی با تعیین حدود اختیارات وکیل به طور مشخص در مورد موضوع وکالت، از خسارت­های ناشی از این اقدام و سوءاستفاده های احتمالی وکیل پیشگیری کنند.                

آخرین اخبار

محرم 1403 برنامه های شبکه جام جم به مناسبت ایام محرم «پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران شد نشاط در صفهای رای گیری در آلمان جایگاه ویژه مشارکت در جمهوری اسلامی انتخابات در پاکستان رصد جدی فضای مجازی در هفته منتهی به انتخابات گفتگوی تلفنی استودیوی انتخاب ایرانی با سخنگوی ستاد انتخابات کشور مشارکت حداکثری ایرانیان مقیم کنیا در انتخابات ایرانیان مقیم مالزی و حضور پرشورشان در انتخابات حضور دکتر امین صبحی در استودیوی انتخاب ایرانی شور و حال ایرانیان مقیم کویت در انتخابات حضوری ایرانی های مقیم چین در انتخابات ریاست جمهوری سعید صادق لو کارشناس مسائل سیاسی در استودیوی شبکه جام جم علی محمد اسماعیلی کارشناس مسائل رسانه در برنامه انتخاب ایرانی افزایش 90 صندوق اخذ رأی در انتخابات دور دوم برای ایرانیان خارج از کشور "حماسه جمهور" انتخاب هر ایرانی مناظره دوم پزشکیان و جلیلی، امشب ساعت21:30 به وقت تهران اعلام زمان پخش مناظره های دور دوم انتخابات زیاست جمهوری 1403 فعالیت شعب اخذ رای در استرالیا برگزاری انتخابات در آتن انتخابات در کویت مجیدرضا پناه درباره صیانت از آرا، تاکید کرد. هموطنان ایرانی مقیم ترکیه، پای صندوق رای رفتند. تمام اقوام در داخل و خارج از كشور در انتخابات سهيم هستند. مشارکت ایرانیان مقیم تایلند در انتخابات ریاست جمهوری روند کار رای گیری در خارج از کشور انتخابات نقطه اصلي كانون قدرت مردم است. حماسه جمهور انتخاب هر ایرانی اعلام آخرین برنامه های تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در شبکه جام جم پنجمین و آخرین مناظره ظهر امروز به روی آنتن جام جم می رود. رقابت کاندیداها در مناظره چهارم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها، شنبه 2 تیرماه شامگاه جمعه، زمان پخش سومین مناظره نامزدهای انتخابات در راه مناظره دوم برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها