اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه

«دکترعبداله سهرابی» (دستیار وزیر و مدیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور) در استودیوی مشاور حاضر شد.

برنامه مشاور یکشنبه 16 مهرماه با موضوع «حضور جدی در کنار ایرانیان خارج از کشور و بررسی شرایط و مشکلات هم میهنان مقیم برون مرز» میزبان «دکترعبداله سهرابی» (دستیار وزیر و مدیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور) بود.

در این برنامه علاوه بر روال معمول برنامه مشاور در همراهی با مهمان برنامه، بخش قابل توجهی نیز به پخش گزارشهایی اختصاص داشت که گزارشگران این برنامه در همراهی تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان به کشور ترکیه برای پخش از این برنامه تهیه کرده بودند.
مهمان برنامه در آغاز به طور اجمال گزارشی از این سفر بیان داشت؛ سپس به پرسشهای مطرح شده توسط ایرانیان مقیم ترکیه در این گزارشها پاسخ داد.

وی گفت: « ایرانیان در 81 استان ترکیه پراکنده اند و سرکنسولگری ما در استانبول یکی از شلوغ ترین کنسولگری هاست. با توجه به حضور پرشمار ایرانیان در کشور پهناور ترکیه و شرایط ویژه ی هم میهنان مقیم این کشور لازم بود؛ برای حضور جدی در کنار این عزیزان و سرکشی به همکاران مستقر در سرکنسولگری، سفری به این کشور داشته باشیم و از تمهیدات ویژه برای خدمت رسانی به این هم میهنان بازدید کنیم. در این سفر هفته ی پرکاری داشتیم و از شرق تا غرب و از جنوب تا شمال ترکیه را سفر کردیم تا در استانبول، آنتالیا و ازمیر در ملاقات با ایرانیان مقیم این کشور از نزدیک با مشکلات، خواسته ها و شیوه ی ارائه ی خدمات به آنها آگاه شویم.»
در بخش بعدی برنامه با توجه به پرسشهای مطرح شده در گزارش تهیه شده در «آنتالیا» در خصوص مشکلات دانشجویی، «دکتر سهرابی» با معرفی 8 کارگروه فعال در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور به حضور بیش از 25 هزار دانشجوی ایرانی در ترکیه اشاره کرد و موضوع «دانشجویان مشمول غایب» را یکی از دغدغه های اصلی این دانشجویان دانست.

وی گفت: «در خصوص دانشجویان تابع وزارت علوم مشکل چندانی نداریم؛ اما در بخش پزشکی به دلیل وجود سقف برای دانشجویان این رشته، به ویژه دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه هایی که مورد تأیید نیستند؛ مشکلاتی هست که برای رفع آنها با ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت علوم و وزارت درمان، بهداشت و آموزش پزشکی در حال رایزنی و مذاکره هستیم. در حال حاضر ارز دانشجویی فقط برای بخشهای تخصصی دارای مجوز در نظر گرفته شده؛ اما در بخش نظام وظیفه، تردد دانشجویان غایب مشمول به داخل کشور با مهر خروج دانشجویی، سالی دو بار و در مجموع به مدت 3 ماه امکانپذیر است.
مدیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در بخش پایانی برنامه، از هم میهنان مقیم برون مرز دعوت کرد؛ پیشنهادها، رهنمودها و طرح و برنامه های خود را از طریق خطوط ارتباطی و ارسال ایمیل به نهادهای مرتبط مطرح کنند. وی همچنین توضیح داد که «لایحه جامع حمایت از ایرانیان خارج کشور» به عنوان یکی از مهمترین اقدامات  مرتبط با ایرانیان خارج کشور همچنان در حال بررسی در مجلس شورای اسلامی است. تا کنون 5 بند از 16 بند این لایحه تصویب شده و امیدواریم پس از اتمام برنامه هفتم توسعه، پیگیری تصویب این لایحه بار دیگر در دستور کار مجلس قرار بگیرد.

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها