اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه

«دکترعبداله سهرابی» (دستیار وزیر و مدیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور) در استودیوی مشاور حاضر شد.

برنامه مشاور یکشنبه 16 مهرماه با موضوع «حضور جدی در کنار ایرانیان خارج از کشور و بررسی شرایط و مشکلات هم میهنان مقیم برون مرز» میزبان «دکترعبداله سهرابی» (دستیار وزیر و مدیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور) بود.

در این برنامه علاوه بر روال معمول برنامه مشاور در همراهی با مهمان برنامه، بخش قابل توجهی نیز به پخش گزارشهایی اختصاص داشت که گزارشگران این برنامه در همراهی تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان به کشور ترکیه برای پخش از این برنامه تهیه کرده بودند.
مهمان برنامه در آغاز به طور اجمال گزارشی از این سفر بیان داشت؛ سپس به پرسشهای مطرح شده توسط ایرانیان مقیم ترکیه در این گزارشها پاسخ داد.

وی گفت: « ایرانیان در 81 استان ترکیه پراکنده اند و سرکنسولگری ما در استانبول یکی از شلوغ ترین کنسولگری هاست. با توجه به حضور پرشمار ایرانیان در کشور پهناور ترکیه و شرایط ویژه ی هم میهنان مقیم این کشور لازم بود؛ برای حضور جدی در کنار این عزیزان و سرکشی به همکاران مستقر در سرکنسولگری، سفری به این کشور داشته باشیم و از تمهیدات ویژه برای خدمت رسانی به این هم میهنان بازدید کنیم. در این سفر هفته ی پرکاری داشتیم و از شرق تا غرب و از جنوب تا شمال ترکیه را سفر کردیم تا در استانبول، آنتالیا و ازمیر در ملاقات با ایرانیان مقیم این کشور از نزدیک با مشکلات، خواسته ها و شیوه ی ارائه ی خدمات به آنها آگاه شویم.»
در بخش بعدی برنامه با توجه به پرسشهای مطرح شده در گزارش تهیه شده در «آنتالیا» در خصوص مشکلات دانشجویی، «دکتر سهرابی» با معرفی 8 کارگروه فعال در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور به حضور بیش از 25 هزار دانشجوی ایرانی در ترکیه اشاره کرد و موضوع «دانشجویان مشمول غایب» را یکی از دغدغه های اصلی این دانشجویان دانست.

وی گفت: «در خصوص دانشجویان تابع وزارت علوم مشکل چندانی نداریم؛ اما در بخش پزشکی به دلیل وجود سقف برای دانشجویان این رشته، به ویژه دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه هایی که مورد تأیید نیستند؛ مشکلاتی هست که برای رفع آنها با ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت علوم و وزارت درمان، بهداشت و آموزش پزشکی در حال رایزنی و مذاکره هستیم. در حال حاضر ارز دانشجویی فقط برای بخشهای تخصصی دارای مجوز در نظر گرفته شده؛ اما در بخش نظام وظیفه، تردد دانشجویان غایب مشمول به داخل کشور با مهر خروج دانشجویی، سالی دو بار و در مجموع به مدت 3 ماه امکانپذیر است.
مدیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در بخش پایانی برنامه، از هم میهنان مقیم برون مرز دعوت کرد؛ پیشنهادها، رهنمودها و طرح و برنامه های خود را از طریق خطوط ارتباطی و ارسال ایمیل به نهادهای مرتبط مطرح کنند. وی همچنین توضیح داد که «لایحه جامع حمایت از ایرانیان خارج کشور» به عنوان یکی از مهمترین اقدامات  مرتبط با ایرانیان خارج کشور همچنان در حال بررسی در مجلس شورای اسلامی است. تا کنون 5 بند از 16 بند این لایحه تصویب شده و امیدواریم پس از اتمام برنامه هفتم توسعه، پیگیری تصویب این لایحه بار دیگر در دستور کار مجلس قرار بگیرد.

آخرین اخبار

محرم 1403 برنامه های شبکه جام جم به مناسبت ایام محرم «پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران شد نشاط در صفهای رای گیری در آلمان جایگاه ویژه مشارکت در جمهوری اسلامی انتخابات در پاکستان رصد جدی فضای مجازی در هفته منتهی به انتخابات گفتگوی تلفنی استودیوی انتخاب ایرانی با سخنگوی ستاد انتخابات کشور مشارکت حداکثری ایرانیان مقیم کنیا در انتخابات ایرانیان مقیم مالزی و حضور پرشورشان در انتخابات حضور دکتر امین صبحی در استودیوی انتخاب ایرانی شور و حال ایرانیان مقیم کویت در انتخابات حضوری ایرانی های مقیم چین در انتخابات ریاست جمهوری سعید صادق لو کارشناس مسائل سیاسی در استودیوی شبکه جام جم علی محمد اسماعیلی کارشناس مسائل رسانه در برنامه انتخاب ایرانی افزایش 90 صندوق اخذ رأی در انتخابات دور دوم برای ایرانیان خارج از کشور "حماسه جمهور" انتخاب هر ایرانی مناظره دوم پزشکیان و جلیلی، امشب ساعت21:30 به وقت تهران اعلام زمان پخش مناظره های دور دوم انتخابات زیاست جمهوری 1403 فعالیت شعب اخذ رای در استرالیا برگزاری انتخابات در آتن انتخابات در کویت مجیدرضا پناه درباره صیانت از آرا، تاکید کرد. هموطنان ایرانی مقیم ترکیه، پای صندوق رای رفتند. تمام اقوام در داخل و خارج از كشور در انتخابات سهيم هستند. مشارکت ایرانیان مقیم تایلند در انتخابات ریاست جمهوری روند کار رای گیری در خارج از کشور انتخابات نقطه اصلي كانون قدرت مردم است. حماسه جمهور انتخاب هر ایرانی اعلام آخرین برنامه های تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در شبکه جام جم پنجمین و آخرین مناظره ظهر امروز به روی آنتن جام جم می رود. رقابت کاندیداها در مناظره چهارم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها، شنبه 2 تیرماه شامگاه جمعه، زمان پخش سومین مناظره نامزدهای انتخابات در راه مناظره دوم برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها