اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور

کارشناس مشاور: پیشنهاد ما در سند راهبردی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، تأسیس وزارتخانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور است.

پدیده ­ی «مهاجرت» در طول تاریخ جریان داشته؛ اما در دهه­ های اخیر به دلیل شرایط اجتماعی و توسعه ­ی این پدیده، نگاه کشورها به مسأله­ ی مهاجرت به­ کلی تغییر کرده ­است. «دیازپرا» به­ معنای «جمعیت پراکنده­ ی یک کشور در کشور دیگر» واژه ­ای است که در کشورهای دیگر درباره­ ی این پدیده استفاده می­ شود و معنایی فراتر از مهاجرت دارد. تغییر نگاه کشورها به جمعیت دیازپرا که در گذشته «نگاه منفی و تهدیدگرا» بوده در دهه ­های اخیر به کلی تغییر کرده و امروزه این جمعیت مردمانی هستند که به دلیل «افزایش قدرت تأثیرگذاری در کشور میزبان» و «توان تأثیرگذاری در امور خارجی کشور اصلی» در واقع «تصویر یک کشور در کشور دیگر» به حساب می ­آیند و می ­توانند مایه­ ی غرور و افتخار کشور خود باشند.

این مطالب، نقل قولی از «دکتر رضا ملکی» (رئیس مرکز مطالعات فرهنگی و بین­ المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی) است که یکشنبه 23 مهرماه مهمان برنامه­ ی «مشاور» شبکه جام جم بود.

وی در بخش نخست برنامه، در پاسخ به پرسش مجری با اشاره به کشورهایی مانند هندوستان، چین، لبنان و ارمنستان و مقایسه­ ی آن­ها با کشور مهاجرپذیر قطر مطالبی نیز در خصوص شرایط پذیرش مهاجر و نسبت آن با مهاجرانی که از کشور خارج می­ شوند؛ بیان داشت و بر تغییر نگاه کشور ما به این پدیده ­ی مهم تأکید کرد. وی همچنین گفت: «جهان در دوران گذر تاریخی و شکل ­گیری نظم جدیدی است و تلاش ما این است که برای جمهوری اسلامی ایران جای شایسته­ ای در این نظم نوین جهانی پیدا کنیم.»  

در طول برنامه چند گزارش از برگزاری «نخستین اجلاس منطقه­ ای رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه» پخش شد؛ اجلاسی که از 15 تا 20 مهر میزبان 20 رایزن و مسئول خانه ­های فرهنگ جمهوری اسلامی بود و با شعار «دیپلماسی فرهنگی، فرصت­های منطقه ­ای و ظرفیت­های استانی» در تهران برگزار شد.

مهمان برنامه در این خصوص چنین ادامه داد: نوع تعاملات و ارتباطات ما با جهان، به­ ویژه با کشورهای همسایه باید در زمان واحد و به­ طور همزمان متکی به سه عامل «تعامل»، «رقابت» و «تقابل» باشد. ما سیاست پارا دیپلماسی( دیپلماسی فراملی) را در دستور کار داریم و سیاست دولت در حوزه ­ی سیاست خارجی «همسایه­ محور» است؛ سیاستی که اجازه  می­ دهد تعامل با این کشورها به­ صورت «برد برد» و در جهت تأمین منافع کشور ما و کل منطقه باشد. ما در 11 کشور از 15 کشور همسایه «نمایندگی فرهنگی» داریم و این ارتباط در برخی کشورها مانند پاکستان به بیش از 50 سال می­رسد.  

دکتر رضا ملکی در بخش پایانی برنامه به  «تنظیم سند راهبردی امور فرهنگی و اجتماعی ایرانیان خارج از کشور » اشاره کرد که علاوه بر «لایحه­ ی جامع ایرانیان خارج از کشور» در دست تنظیم است. وی گفت:

« ما در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که مکلف به امور فرهنگی ­است؛ بعد از پیمایش­ در اسناد و اقدامات  کشورهای دیگر و یک سال مطالعه و پژوهش، تنظیم این سند راهبردی را در دستور کار  قرار دادیم. پیش ­نویس سند در شورای عالی سازمان بررسی شده و باید جهت تصویب به شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور به­ عنوان بالا­ترین مرجع مرتبط با امور ایرانیان مقیم برون­مرز ارسال شود. یکی از پیشنهادهای این سند، این است که یک وزارت­خانه یا دست کم یک سازمان مستقل جهت رسیدگی و پاسخگویی به امور ایرانیان خارج از کشور تأسیس شود. نگاه این سند به هم­ میهنان برون­ مرز نگاه ابزاری نیست؛ بلکه بر احساس مسئولیت دو سویه­ بنا شده و تکالیف و سیاستی را مشخص می ­کند که باید توسط دولت، کارگزاران، نمایندگی ­های سیاسی، رایزنان فرهنگی  و عموم ایرانیان مقیم خارج از کشور انجام شود.»    

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها