اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور

کارشناس مشاور: پیشنهاد ما در سند راهبردی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، تأسیس وزارتخانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور است.

پدیده ­ی «مهاجرت» در طول تاریخ جریان داشته؛ اما در دهه­ های اخیر به دلیل شرایط اجتماعی و توسعه ­ی این پدیده، نگاه کشورها به مسأله­ ی مهاجرت به­ کلی تغییر کرده ­است. «دیازپرا» به­ معنای «جمعیت پراکنده­ ی یک کشور در کشور دیگر» واژه ­ای است که در کشورهای دیگر درباره­ ی این پدیده استفاده می­ شود و معنایی فراتر از مهاجرت دارد. تغییر نگاه کشورها به جمعیت دیازپرا که در گذشته «نگاه منفی و تهدیدگرا» بوده در دهه ­های اخیر به کلی تغییر کرده و امروزه این جمعیت مردمانی هستند که به دلیل «افزایش قدرت تأثیرگذاری در کشور میزبان» و «توان تأثیرگذاری در امور خارجی کشور اصلی» در واقع «تصویر یک کشور در کشور دیگر» به حساب می ­آیند و می ­توانند مایه­ ی غرور و افتخار کشور خود باشند.

این مطالب، نقل قولی از «دکتر رضا ملکی» (رئیس مرکز مطالعات فرهنگی و بین­ المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی) است که یکشنبه 23 مهرماه مهمان برنامه­ ی «مشاور» شبکه جام جم بود.

وی در بخش نخست برنامه، در پاسخ به پرسش مجری با اشاره به کشورهایی مانند هندوستان، چین، لبنان و ارمنستان و مقایسه­ ی آن­ها با کشور مهاجرپذیر قطر مطالبی نیز در خصوص شرایط پذیرش مهاجر و نسبت آن با مهاجرانی که از کشور خارج می­ شوند؛ بیان داشت و بر تغییر نگاه کشور ما به این پدیده ­ی مهم تأکید کرد. وی همچنین گفت: «جهان در دوران گذر تاریخی و شکل ­گیری نظم جدیدی است و تلاش ما این است که برای جمهوری اسلامی ایران جای شایسته­ ای در این نظم نوین جهانی پیدا کنیم.»  

در طول برنامه چند گزارش از برگزاری «نخستین اجلاس منطقه­ ای رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه» پخش شد؛ اجلاسی که از 15 تا 20 مهر میزبان 20 رایزن و مسئول خانه ­های فرهنگ جمهوری اسلامی بود و با شعار «دیپلماسی فرهنگی، فرصت­های منطقه ­ای و ظرفیت­های استانی» در تهران برگزار شد.

مهمان برنامه در این خصوص چنین ادامه داد: نوع تعاملات و ارتباطات ما با جهان، به­ ویژه با کشورهای همسایه باید در زمان واحد و به­ طور همزمان متکی به سه عامل «تعامل»، «رقابت» و «تقابل» باشد. ما سیاست پارا دیپلماسی( دیپلماسی فراملی) را در دستور کار داریم و سیاست دولت در حوزه ­ی سیاست خارجی «همسایه­ محور» است؛ سیاستی که اجازه  می­ دهد تعامل با این کشورها به­ صورت «برد برد» و در جهت تأمین منافع کشور ما و کل منطقه باشد. ما در 11 کشور از 15 کشور همسایه «نمایندگی فرهنگی» داریم و این ارتباط در برخی کشورها مانند پاکستان به بیش از 50 سال می­رسد.  

دکتر رضا ملکی در بخش پایانی برنامه به  «تنظیم سند راهبردی امور فرهنگی و اجتماعی ایرانیان خارج از کشور » اشاره کرد که علاوه بر «لایحه­ ی جامع ایرانیان خارج از کشور» در دست تنظیم است. وی گفت:

« ما در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که مکلف به امور فرهنگی ­است؛ بعد از پیمایش­ در اسناد و اقدامات  کشورهای دیگر و یک سال مطالعه و پژوهش، تنظیم این سند راهبردی را در دستور کار  قرار دادیم. پیش ­نویس سند در شورای عالی سازمان بررسی شده و باید جهت تصویب به شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور به­ عنوان بالا­ترین مرجع مرتبط با امور ایرانیان مقیم برون­مرز ارسال شود. یکی از پیشنهادهای این سند، این است که یک وزارت­خانه یا دست کم یک سازمان مستقل جهت رسیدگی و پاسخگویی به امور ایرانیان خارج از کشور تأسیس شود. نگاه این سند به هم­ میهنان برون­ مرز نگاه ابزاری نیست؛ بلکه بر احساس مسئولیت دو سویه­ بنا شده و تکالیف و سیاستی را مشخص می ­کند که باید توسط دولت، کارگزاران، نمایندگی ­های سیاسی، رایزنان فرهنگی  و عموم ایرانیان مقیم خارج از کشور انجام شود.»    

آخرین اخبار

برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم عید سعید قربان مبارک برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها